Zaorálek míří do Číny zlepšovat české vztahy se světovou velmocí

27.04.2014 9:20 | Zprávy

S cílem zlepšit politické vztahy s Čínou a umožnit rozvoj obchodních kontaktů Česka s asijským ekonomickým obrem dnes odlétá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na třídenní návštěvu Pekingu. Šéf české diplomacie Čínu navštíví poprvé po 15 letech; čekají ho jednání s vysokými představiteli čínské vlády a vládnoucí komunistické strany. Ministra doprovázejí zástupci hospodářských svazů a podnikatelé.

Zaorálek míří do Číny zlepšovat české vztahy se světovou velmocí
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Zaorálkova cesta vyvolala kontroverzi už před svým začátkem, když premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že česká vláda se ve snaze o vylepšení vztahů nebude vměšovat do vnitřních záležitostí asijské velmoci, nebude zpochybňovat její územní celistvost a neuzná exilovou vládu Tibetu, který k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století. Od opozice si za to Sobotkův kabinet vysloužil nařčení, že obranu lidských práv vyměnil za čínské peníze.

Zaorálek tuto kritiku v rozhovoru pro ČTK odmítl: česká vláda podle něj nerezignovala na obhajobu lidských práv v této zemi, kde vládní komunistický režim podle lidskoprávních organizací vězní opoziční aktivisty a snaží se umlčet své kritiky. Ve společném prohlášení, které v úterý český ministr podepíše se svým čínským protějškem Wang Iem, nebude podle Zaorálka chybět ani pasáž o respektu k lidským právům.

"Kdyby to tam nebylo, tak bych si nedovedl představit, že bychom mohli tuhle debatu vůbec zahájit," prohlásil Zaorálek. V úterý, kdy mu v Pekingu začíná oficiální program, se kromě Wanga setká s prvním náměstkem ministra zahraničního obchodu Čung Šanem, šéfem mezinárodního odboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuejem a členem státní rady a bývalým ministrem zahraničí Jang Ťie-čch'em.

Jednáním chce český ministr udělat první krok k obnově standardních politických vztahů mezi Prahou a Pekingem a otevřít dveře pro budoucí návštěvy premiéra Sobotky a prezidenta Miloše Zemana v jedné z nejvlivnějších zemí světa, která je stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Zlepšení vzájemných vztahů na politické úrovni je pak podle Zaorálka předpokladem pro rozsáhlejší ekonomickou spolupráci.

Česko má podle ministra v Číně zájem o kooperaci v leteckém průmyslu, energetice, zemědělství, kultuře nebo v cestovním ruchu. K jednání o tom, jak do Česka přilákat více čínských turistů, se ve středu šéf české diplomacie sejde s předsedou Čínské národní správy pro cestovní ruch Šao Čchi-wejem. Česko usiluje také o čínské investice v tuzemsku; podle Zaorálka by Číňané mohli v Moravskoslezském kraji postavit moderní technologický park.

V delegaci doprovázející ministra zahraničí do Číny budou zástupci města Ostravy, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory a podnikatelé. Na Zaorálkovu cestu má zanedlouho navázat mise ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Podle Zaorálka je tak jeho návštěva začátkem "čínské ofenzivy" Česka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…