„Mně se to hrubě nelíbí. Jestliže se v Kalifornii poškodí socha Miguela de Cervantese y Saavedry, autora Dona Quijota, nebo že se poškodí socha ‚malé mořské víly‘ v Kodani, tak to na mě působí, jako by se tu někdo úplně urval z řetězu. Je to absurdní útok. Cervantes nebyl otrokář, naopak, byl otrokem. A čím se provinila ‚malá mořská víla‘ nebo Andersen, tak to fakt netuším,“ pozastavuje se ministr.
Vadí mu, že se tu kultura vyvrací z kořenů. „Je to nějaká zuřivost, která je nebezpečná, protože to začíná likvidovat pravidla společnosti, že člověk může mluvit, ozvat se. Citujete někoho, a oni vám řeknou, toho už nesmíte citovat. To je svévolné škrtání kultury. A je, podle mě, nebezpečné takto zacházet se symboly, s lidmi, s historií a s tradicí, s kulturou,“ upozorňuje Zaorálek.
O to víc mu přijde divné, že to prochází. „Jestli se někomu stavěly sochy, tak to bylo v drtivé většině jako hold za to, že něco mimořádného ve své době udělal. Ne proto, že by ti lidé byli bez poskvrnky a dokonalí,“ říká, s tím, že takové bychom asi těžko hledali. „To by neexistovala žádná socha. To by ji nemohli mít ani Churchill nebo Wilson,“ podotýká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab