Zaorálkovi se nelíbí ruský dokument „o bratrské pomoci“ z roku 1968, který považuje za konspirační teorii. "Nejde ale jen o nás. Jsme tu v pytli s ostatními evropskými politiky,“ řekl v pořadu ministr zahraničí, podle kterého nedávno odvysílaný dokument a seznam nežádoucích osob spojuje to, že je Rusko vytvořilo na základě nelegitimního jednání vůči jeho politice.
I když byl prý Zaorálek ubezpečen ruským velvyslancem, že seznam osob, které nesmí do Ruska, není proti státům EU, ale „jen“ určitým osobám, vidí v něm ministr zahraničí určitou paralelu s dokumentem „o bratrské pomoci“. „V dokumentu se říká, že tu byl nějaký připravovaný převrat ze strany Německa a USA a seznam je zase určen osobám, které podporovaly nelegitimní převrat na Ukrajině,“ vysvětlil Zaorálek, proč vidí určité propojení.
„Dnes jsem řekl velvyslanci, že sjednocování národa pomocí malování nepřítele je ohromně nebezpečné a nedovedu si představit, pokud v tom Rusko bude pokračovat,“ řekl Zaorálek v pořadu, který je nicméně přesvědčen, že to dramaticky nezmění rusko-české vztahy.
Kromě toho se ministr zahraničí vyjádřil i k připravované změně vlády v ústavě, která se týká i zahraniční politiky. „Myslím, že už dnes podle ústavy platí, že je za zahraniční politiku odpovědná vláda. Pokud tam budou nějaké změny, tak tam vypadne nějaký paragraf o tom, že prezident reprezentuje republiku navenek,“ vysvětlil Zaorálek, který je ale přesvědčen, že i tak se v některých zahraničních otázkách bude muset s prezidentem dohodnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd