Zaorálkův náměstek přicestoval do Sýrie. Vysloužil si pochvalu

15.11.2015 19:11 | Zprávy

Náměstek české ministra zahraničí Martin Tlapa jednal dnes v Damašku se šéfem syrské diplomacie Valídem Mualim. Informovala o tom syrská státní agentura SANA a ČTK to potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Zaorálkův náměstek přicestoval do Sýrie. Vysloužil si pochvalu
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

"Jako ČR se podílíme na budování rovnováhy v Sýrii, která by umožnila politické řešení a konec násilí a vyhánění obyvatel v Sýrii," řekla ČTK mluvčí českého ministerstva Irena Valentová. Dodala, že Tlapa jel do Damašku primárně na návštěvu českého zastupitelského úřadu. ČR má i nyní v Damašku funkční ambasádu na rozdíl od řady západních zemí, jejichž zájmy tam zastupuje.

"Boj s terorismem je primární předehrou pro jakékoli politické řešení krize v Sýrii," řekl podle SANA Mualim během schůzky s Tlapou. Dodal, že je nutné, aby země podporující terorismus byly donuceny ho zastavit, aby na ně byl vyvíjen tlak k dodržování protiteroristických rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Syrský režim označuje za teroristy nejen džihádistické povstalce, ale i další skupiny bojující proti Damašku.

Syrský ministr zahraničí ocenil postoj ČR k dění v Sýrii, uvedla syrská agentura.

Nové volby v Sýrii

Česko podle pátečního vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka zastává názor, že u jednacího stolu o budoucnosti Sýrie nesmí chybět ani současný režim. Právě zapojení současného prezidenta Sýrie Bašára Asada je jablkem sváru v jednáních o míru v Sýrii. Západní velmoci a jejich spojenci trvají na tom, že Asad nemůže být součástí žádného politického řešení konfliktu, který trvá již přes čtyři roky. Asadovi stoupenci, Rusko a Írán podporují myšlenku voleb, jichž by se Asad mohl zúčastnit.

Tlapa se v Damašku setkal také s náměstkem ministra zahraničí Fajsalem Makdádem. S ním podle agentury SANA jednal i možném českém podílu na poválečné rekonstrukci v Sýrii.

O ukončení občanské války v Sýrii, která si od roku 2011 vyžádala již přes čtvrt milionu obětí a na 11 milionu lidí vyhnala ze svých domovů, jednali v sobotu ve Vídni ministři zahraničí a vrcholní představitelé více než deseti států včetně Íránu. Dohodli se na časovém plánu, jehož výsledkem mají být nové volby v Sýrii. Na osudu Asada se ale, stejně jako při své první schůzce koncem října, nedohodli.

Dohodnutý "konkrétní kalendář" počítá rovněž s tím, že představitelé syrského režimu a opozice by se měli ještě v tomto roce sejít k oficiálním rozhovorům. Přechodná vláda by měla vzniknout do šesti měsíců a do 18 měsíců by se měly konat volby. Celý proces by měl řídit zvláštní zmocněnec OSN Staffan de Mistura.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

9:09 Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

POHLED IVANA HOFFMANA Němci jsou toxičtí sousedé, kteří se adaptovali na terorismus. Mít se na pozor…