Zaplatíme. Všichni. Vážné dopady útoku na Izrael

14.04.2024 19:42 | Analýza

Íránský útok na Izrael skončil úspěšnou izraelskou protiakcí, během níž se podařilo eliminovat až 99 % procent všech hrozeb. Finanční a analytické společnosti si však všímají, že kromě vojenského ohrožení od Íránu stále hrozí negativní důsledky pro světový obchod. Významná americká finanční a analytická společnost S&P Global zmiňuje zejména obavy o trh s ropou a nejistotu provází také možnost narušení lodní dopravy v Hormuzském průlivu. Situace by tak mohla vyústit v růst některých cen.

Zaplatíme. Všichni. Vážné dopady útoku na Izrael
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ropná rafinérie - ilustrační foto

Americká analytická společnost S&P Global upozorňuje, že Írán svým útokem bezpilotních letounů na Izrael výrazně vystupňoval napětí na Blízkém východě bohatém na ropu a zemní plyn poté, co předtím již trhy znepokojilo dřívější zadržení nákladní lodi MSC Aries spojené s Izraelem poblíž Hormuzského průlivu.

„Přímý útok Íránu na Izrael je velmi znepokojující, zejména pro trh s ropou,“ uvedl Jim Burkhard, který pro společnost S&P Global Commodity Insights vede výzkum v oblasti energetiky, mobility a ropného průmyslu. „Válka se netýká ropy, ale toky ropy by mohla zásadním způsobem ovlivnit,“ doplnil s dodatkem, že je však příliš brzy na to, abychom to mohli vědět s jistotou.

Ceny ropy v pátek před víkendovým koncem obchodování již rostly v souvislosti s varováním amerického prezidenta Joea Bidena, očekávajícího brzký útok Teheránu na Izrael. Samotný útok však již nastal poté, co byly trhy uzavřené. Společnost Platts, která je součástí S&P Global Commodity Insights, ohodnotila denní cenu ropy Brent na 93,35 dolaru za barel, což představuje nárůst ceny o 1,67 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musk chce stíhat rozkrádání ve falešných neziskovkách. Z Prahy mu vzkazuje Jan Bartošek

8:05 Musk chce stíhat rozkrádání ve falešných neziskovkách. Z Prahy mu vzkazuje Jan Bartošek

Falešné nevládní organizace se ocitly v hledáčku Elona Muska, šéfa Úřadu pro efektivitu vlády DOGE. …