„Zásadně nesouhlasím s povyšováním četařů na generály jen proto, že velitelé či odbojáři, kteří v boji proti nacismu něco znamenali, už nežijí. Správné a ve světě obvyklé je naopak to, aby byli ku příležitosti významných výročí vyznamenáváni. Byť byli v letech druhé světové války ‚jen‘ řadovými, v podstatě anonymními vojáky,“ uvedl historik Brož.
Uznává sice úlohu vojínů za druhé světové války a neupírá jim to, že proti nacistům bojovali, ale to podle jeho názoru nic nemění na tom, že tehdejší velitelé těchto vojínů hráli důležitější roli. „Vůči válečným důstojníkům a osobnostem, jako byli například František Fajtl, František Peřina, Tomáš Sedláček anebo Otakar Jaroš, je to nespravedlivé a velmi nefér,“ doplnil.
Svět si válečných hrdinů váží, ale podle Brože to nedává najevo tím, že by ze všech dělal generály, jak se to děje v Česku. Historik považuje za chybu, že čeští politici kráčí touto cestou. Byla nastoupena v 90. letech minulého století, kdy se řada veteránů z druhé světové války prohlašovala za bojovníky proti komunismu a dožadovala se povýšení. Přitom před rokem 1989 dostali také vyznamenání, jen nebyli povyšováni. A mnozí z těchto vojáků se komunistickému režimu nikdy nevzpírali.
Brož si toto neuvážené povyšování vojínů a četařů vysvětluje tím, že nám schází hrdinové, tak si je uměle vytváříme. A to není dobré.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp