Všichni by si podle expremiéra Jižího Paroubka měli sebekriticky uvědomit, že tím důvodem neutěšené situace v ČSSD není „zlobr“ A. Babiš, který trvale ČSSD ubližuje, ale především praktický výkon a obsah politiky ČSSD jako takové. „Vedení strany – přes veškerou snahu Hamáčka a Maláčové – v zásadě pokračuje v sobotkovské politice bez Sobotky. Je na okraji propasti, v níž ji může čekat politická nicota,“ varuje někdejší předseda ČSSD.
Strana se podle jeho slov opírá o obstarožní program. Za rok a půl od katastrofální prohry ve sněmovních volbách se v programové oblasti nestalo nic, co by stálo za zaznamenání. Pokud se projevuje v programové oblasti neochota vedení strany k významnějšímu novátorství, pak v personální oblasti je často tendence prosazovat do funkcí lidi, kteří na to vzhledem k věku a dosavadním životním a politickým zkušenostem prostě nemají. „To se týká především ministra zahraničí Petříčka, který je nejen nezralý pro výkon této funkce, ale je ke všemu ještě názorově jakýmsi klonem někdejšího šéfa TOP 09 a ministra zahraničí Schwarzenberga,“ míní Paroubek.
Připomíná, že vedení ČSSD se dopustilo v týdnech před volbami do Evropského parlamentu (EP) řetězce katastrofálních politických a komunikačních chyb. „Začalo to tím, že ministr kultury Staněk vyhodil nepochybně oprávněně z funkce šéfa Národní galerie ředitele Fajta. Načasování této akce bez potřebné marketingové podpory několik týdnů před volbami bylo zcela nevhodné,“ hodnotí Paroubek.
Podivuje se nad tím, že začali na ministra kultury útočit sami čelní politici z ČSSD: první místopředseda Onderka a poslanec Dolínek. „Tito lidé dokonale destabilizovali pozici vlastního ministra. Útoky části médií proti Staňkovi a ČSSD jasně směřovaly k tomu, dotlačit ČSSD k co nejhoršímu volebnímu výsledku a destabilizovat tak vládu, což se v zásadě povedlo,“ doplnil.
Co se tedy může změnit obsahově v politice sociální demokracie, pokud ta opustí vládu a skončí na dva a půl roku v opozici? „Obávám se, že nic, anebo skoro nic. Obrat k lepšímu, tedy k vyšším a rostoucím volebním preferencím, nepřijde sám od sebe,“ myslí si Paroubek.
ČSSD tak podle něj i po odchodu z vlády – pokud neudělá podstatné vnitřní změny – bude politicky nevýrazná i nadále, bez jasných a nových programových cílů. Bude i nadále s minimem zajímavých osobností. „Pokud odejde z vlády, vlastně v celostátní politice přijde o zajímavou ministryni Maláčovou, která není poslankyní. A tak ženský prvek v politice ČSSD bude stále větší měrou reprezentovat zcela zprofanovaná poslankyně Valachová,“ podotýká expředseda ČSSD.
Východisko, jak z toho ven, vidí Paroubek v návratu k principiální politice pro lidi. „Přestat s klikařením a klientelismem, kterým je strana stále přímo přesycena. Doplnit tým ministrů o zajímavé, celostátně známé, profesionálně zdatné figury a skvělé parlamentní spíkry,“ dává za příklad a doplňuje, že Petříčka nebere nikdo vážně. „V Parlamentě dokáže maximálně tak překoktat projevy, které mu sepíší jeho poradci. Šmarda na to nemá, aby dělal úspěšně ministra kultury. A Staňka zničili vlastní lidé,“ shrnul.
Původní zdroj ZDE
„Je potřeba inovovat program strany. Podívat se do programové kuchyně některých úspěšných zahraničních levicových stran. Vytvořit nové funkční marketingové zázemí, opírající se o PR firmy schopné aktivizovat marketing strany. S tím ovšem souvisí také problém, který představuje v současné době zcela nefunkční odborné zázemí strany,“ míní Paroubek.
Co vidí jako velmi důležité, je najít rozumný modus vivendi s prezidentem. „Ať se to komu v ČSSD líbí nebo nelíbí, prezident je v současnosti vnímán levicovými voliči jako jejich daleko nejsilnější představitel. Je potřeba zastavit stupidní a zbytečné útoky na něj, které odrazují další voliče od volby ČSSD,“ píše s tím, že by nazval tento přístup jako metodu čert a Káča. „Káča se čerta drží, dokud je to potřeba, a ve stejné pozici je sociální demokracie dnes ve vztahu k prezidentu Zemanovi. To ovšem vyžaduje, aby v čele strany byly takové osobnosti, které bude Miloš Zeman brát vážně...“ uzavírá Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab