Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó Brusel varuje, že zastropování cen ruského plynu povede k urychlenému zastavení dodávek této suroviny do EU. Varování z jeho úst zaznělo dva měsíce po jeho setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, na kterém Ruskou federaci žádal o navýšení dodávek plynu do Maďarska.
„Plán, který by zavedl cenový strop výhradně pro ruský plyn přicházející plynovody, je zcela proti evropským a maďarským zájmům,“ uvedl Szijjártó ve videu na Facebooku.
„Pokud by bylo cenové omezení uvaleno výhradně na ruský plyn, vedlo by to zřejmě k okamžitému přerušení dodávek ruského plynu. Na to, abychom si to uvědomili, nemusíme mít Nobelovu cenu," dodal.
Česká republika, která jako rotující předsednická země EU pomáhá řídit diskuse, uvedla, že chce z programu jednání vyřadit omezení cen ruského plynu.
- Další informace naleznete zde
Gazprom začal minulý měsíc zvyšovat dodávky do Maďarska, čímž doplnil dříve dohodnuté dodávky prostřednictvím plynovodu Turkstream. Rusko dodává Maďarsku většinu jeho potřeb ropy a plynu.
Možnost zastropovat ceny plynu zvažuje EU jako jeden z možných nástrojů pro boj s energetickou krizí. Členské země EU pohnula k hledání řešení cena elektřiny, která dosáhla jednoho tisíce eur za megawatthodinu.
Server Politico upozorňuje, že Evropská komise navrhla 5 způsobů řešení energetické krize.
První možností je omezení zisků výrobců elektrické energie. O zavedení podobného typu daně uvažuje i česká vláda. Hovoří o dočasné válečné dani.
Současně s tím Evropská komise opakovaně vyzvala členské státy EU, aby hledaly energetické úspory.
Třetím nástrojem může být již zmiňované zastropování cen plynu. Ale proti tomu se staví Maďarsko a příliš velké nadšení z tohoto nápadu prý nepanuje ani v Berlíně.
„Německo je však k funkčnosti takového systému skeptické," uvedl jeden z úředníků. „Německo vyjadřuje velké obavy,“ řekla nizozemská politička Tinne Van der Straeten. „Ze strany Německa necítíme silnou podporu,“ dodala.
Za čtvrté je ve hře možnost poskytnout některým firmám speciální dotace. I těm, které byly Bruselem dosud z finanční pomoci vyjímány.
A konečně zapáté mohou být speciální dani podrobeny i ropné a plynárenské společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.