Letní praktické cvičení z alternativní historie. Pro pamětníky a pro zábavu – tak nazval europoslanec Zahradil svůj facebookový komentář.
K úvaze „coby, kdyby“ ho inspiroval nový film Havel, jenž popisuje osobní život Václava Havla z jeho disidentských dob, ještě předtím, než se stal známou osobností a celosvětovou ikonou.
„Když teď běží v kinech ten ‚Havel‘ – zkuste si jen na chvíli představit, že by se věci v listopadu 89 vyvinuly trochu jinak a prezidentem by se stal Alexander Dubček (který, jak víme, to moc chtěl). A byl by jím až do roku 92. Co myslíte, že by se dělo, jaký by byl následující běh věcí?“ vyzývá Zahradil k diskusi.
Sám přidává několik námětů k zamyšlení: „Kdo by asi byl předsedou federální vlády? Valtr Komárek, nebo někdo jiný? Co samotný Václav Havel? Jakou funkci by zaujal on? Předseda FS? Ministr kultury? Něco jiného?“ zajímá se europoslanec o názor lidu.
Stejně tak se ptá, zda v takovém případě by proběhla opravdová ekonomická reforma s liberalizací cen a s privatizací – nebo jen zas nějaká „perestrojka“? „Rozpadlo by se vůbec Československo? V roce 92 nebo později? Nebo vůbec ne?“ táže se.
„Pište, co vás napadne, ale vycházejte ze základního předpokladu – Dubček prezidentem 1989-92,“ uzavírá Zahradil svou výzvu, s tím, že Leoš Kyša by pak názory a představy diskutérů mohl zpracovat do nějaké další knižní podoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab