Výměna ministra ve chvíli, kdy se Česko dostává na vrchol epidemie, přišla podle Kubka v tu nejnevhodnější dobu. „Těžko si představit horší chvíli, než když zdravotnictví čelí největší výzvě, které jsme kdy museli čelit, a když se nám do nemocnice valí po stovkách nemocní s covidem. V současnosti je nápor na nemocnice asi 450 osob každý den. Těžko si opravdu představit horší situaci pro změnu na postu ministra zdravotnictví,“ komentoval Kubek personální změny v čele resortu zdravotnictví.
Jan Blatný uklidňuje veřejnost a přeje si, aby nepodléhala strachu. Po ministru Blatném nyní Česká lékařská komora žádá zpřísnění restrikcí: „Doba je velmi vážná, na základě nočních konzultací s představenstvem České lékařské komory jsem vyzval pana ministra, aby okamžitě navrhl na vládě zásadní zpřísnění současných epidemických opatření,“ pokračoval Kubek.
„Současná opatření jsou nedostatečná nebo nedostatečně respektovaná,“ sdělil prezident České lékařské komory s tím, že v tomto důsledku se reprodukční číslo stále dostatečně nedaří snížit. Ministr Blatný však zpřísnění opatření vládě zatím nenavrhne.
Kubek se nediví tomu, jak složité je dnes nového ministra zdravotnictví najít. „Není co závidět, v současnosti je to obrovská výzva. Když odešel slabý ministr Vojtěch, který byl populární, ale pro zdravotnictví toho moc neudělal a na druhou vlnu nás nepřipravil, říkal jsem, že musí přijít člověk, který bude lékař, bude mít autoritu a sílu oponovat Babišovi ve chvíli, kdy se premiér mýlí,“ řekl Kubek.
Takovou roli podle něj nástupce Vojtěcha, kterým se stal Roman Prymula, velmi dobře zvládal. „Samozřejmě ta jeho politická chyba, které se dopustil... ale sestřelit ministra zdravotnictví v takto krizové době, to nebyla pro zdravotnictví dobrá zpráva,“ uvedl.
Moderátorka Zuzana Tvarůžková namítla, zda se Prymula nesestřelil tak trochu sám. „Nemyslíte si, že tohle důvěru lidí spíše dorazilo?“ otázala se Kubka. „Nemyslím si, že by ta důvěra byla nějak vysoká i předtím. Vláda zvolila chybnou strategii. Dělá vše salámovou metodou, je spousta výjimek. Některá nařízení jsou velmi propracovaná, jako venčení pejsků a podobně, výsledek ale je, že čísla se nám nelepší,“ konstatoval.
„Opatření je třeba zpřísnit. To, co je v dané chvíli, nestačí na to, abychom srazili číslo R pod hodnotu 1,0,“ zopakoval s velkým důrazem. Aby divákům ukázal, jak moc je oploštění křivky důležité, ukázal na kamery čísla, jak rychle se budou zvyšovat počty nově nemocných.
„Mezi zdravotníky sílí názor, že tohle k ničemu nevede. Je třeba tvrdý lockdown, jako to udělali Izraelci, i když u nich nebyla situace tak katastrofální jako u nás,“ sdělil, že právě nám ukázali cestu, jak se dá i rozjetá epidemie zastavit. „Když se zatnou zuby a lidé vydrží dva tři týdny nevycházet víceméně z domova, kromě tech, kteří musejí... dnes Izraelci chodí na pláž!“ podotkl.
„Pokud číslo R nesrazíme pod hodnotu 1,0, není otázka, zda zdravotnictví zkolabuje, ale pouze kdy k tomu dojde. Blatného slova jsou příliš filozofická, já se raději držím faktů a čísel. Matematické modely říkají, že kapacita nemocnic se zahltí kolem 10. listopadu. Některé nemocnice mají problémy už dnes,“ uzavřel s tím, že nového ministra zdravotnictví by rád viděl osobně a bude se snažit jej co nejdříve přesvědčit, že není jiné cesty, než je tvrdý lockdown, aby k zahlcení zdravotnictví nedošlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab