Zatykač na Putina ignorován. Vycestoval z Ruska, hostující země ho nezatkla

03.09.2024 15:20 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé od rozpoutání války na Ukrajině vycestoval do zahraniční země, která spadá pod Mezinárodní trestní soud. Mongolsko ale předem avizovalo, že nehodlá vyhovět mezinárodnímu zatykači a Putin nebude na mongolské půdě zatčen. „Máme svázané ruce,“ uvedl mluvčí mongolské vlády s tím, že jeho země dováží 95 % ropných produktů a 20 % elektřiny z Ruska a v otázce Ukrajiny „zůstává neutrální“.

Zatykač na Putina ignorován. Vycestoval z Ruska, hostující země ho nezatkla
Foto: Screen TV Zvezda
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Vladimir Putin v úterý přicestoval do Ulánbátaru, kde ho přivítala čestná stráž oblečená do zářivě červených a modrých uniforem ve stylu uniforem osobní stráže vládce Čingischána, zakladatele mongolské říše ze 13. století.

Společně s mongolským prezidentem Ukhnaa Khurelsuchem vystoupali po červeném koberci po schodech vládního paláce a před vstupem do vládní budovy na jednání se uklonili před Čingischánovou sochou. V paláci pak jednali v připravené jurtě taktéž po vzoru Čingischánových dob.

Putinova oficiální návštěva je v rozporu s mezinárodním zatykačem kvůli obvinění z válečných zločinů, který vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) před téměř 18 měsíci. Jedná se o první Putinovu cestu do členské země soudu od vydání zatykače.

Evropská unie, Ukrajina a mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, jako je Amnesty International, již dříve vyzvaly Mongolsko, aby v souladu se svými závazky jednalo. Mongolsko ale předem avizovalo, že nevyhoví výzvám k jeho zatčení na základě mezinárodního zatykače.

Mluvčí mongolské vlády v úterním prohlášení pro server POLITICO uvedl, že země se nachází v pozici energetické závislosti, což ztěžuje možnosti postupovat agresivně proti ruským státním představitelům.

„Mongolsko dováží 95 % svých ropných produktů a přes 20 % elektřiny z našeho bezprostředního sousedství, které již dříve utrpělo přerušením z technických důvodů. Tyto dodávky jsou rozhodující pro zajištění naší existence a existence našeho lidu,“ uvedl mluvčí.

„Mongolsko vždy zachovávalo politiku neutrality ve všech svých diplomatických vztazích, což dokazují naše dosavadní protokolární prohlášení,“ dodal mluvčí.

Mongolsko, rozlehlá země s 3,3 milionu obyvatel, se nachází na nepříjemném geografickém místě, které je uzamčeno mezi velmocemi Ruskem a Čínou. Jeho diplomatická situace je složitá, aby si neznepřátelilo žádného ze svých sousedů, s nimiž má rozsáhlé historické a hospodářské vazby. Ruská invaze na Ukrajinu v plném rozsahu tento kalkul pro vládu v Ulánbátaru nezměnila.

Mongolsko je členem Mezinárodního trestního soudu, který loni v březnu vydal na Putina mezinárodní zatykač kvůli válečným zločinům souvisejícím s deportacemi a přesuny dětí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

Každý člen ICC je povinen na základě zatykače soudu jednat, ale Mongolsko tak neučinilo. Podle právních expertů bude Mongolsko kvůli své nečinnosti pravděpodobně stíháno.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak nám z toho vyplývá, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 03.09.2024 15:55:06
že i Mongolsko má nějaké západní rozsudky v paži. Na Putina byl vydán zatykač pro údajný únos ukrajinských dětí!! Ukrajinské děti se ale objevili v Německu!!! Vyšetřovanými z únosů a obchodování s dětmi jsou ukrajinští politici (včetně podezření na madam Zelenskou) a i ukrajinské neziskovky!! A Mongolsko si to asi dobře uvědomuje. Dále asi si je vědomo toho, že první kdo by měl být stíhán za válečné zločiny jsou Američané, po té vojáci západních zemí!! A kdyby doopravdy ten soud byl nestranný, byla by stíhána i naše současná vláda za podporu terorismu a dodávání útočných zbraní do místa konfliktu: Mongolsko takto vystoupilo jako první, ale určitě nebude poslední. Budou jej následovat postupně další země světa krom USA a jejich poskoků. Prostě všechny ty země, které mají Západu plné zuby!!!! Západ pomalu umírá a jako lék na to si předepsal arzen!! Je to vztyčený prostředníček Západu od Mongolska!! A Lipavský může klidně vzteky rozšlapat ten nočníček co měl na hlavě na Ukrajině a nic na tom nezmění!!

|  9 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…