Ministr současný stav označuje za „ne právě šťastný". Podle něj by nad odměňováním zaměstnanců podniku měla dohlížet také dozorčí rada, kde sedí i zástupci vlastníka. "Tato problematika je pod patronací pana (Ctirada) Nečase, který má připravit plán na odměňování celého managementu, ne jen těch nejvyšších pěti nebo šesti osob," řekl Dobeš redakci serveru Aktuálně.cz. Zmíněného Ctirada Nečase do představenstva dosadilo ministerstvo vedené Věcmi veřejnými.
Já na ředitele, ředitel na mě
Z dokumentů, které situaci v Českých drahách popisují, vyplývá, že podnik si v otázce odměn zaměstnanců rozhoduje sám a vymyká se jakékoli kontrole. Dráhy jsou přitom dotovány především z peněz státu, krajů a obcí.
Podle usnesení představenstva rozhoduje o odměnách náměstků generální ředitel Petr Žaluda. Peníze přímo pro ředitele pak odklepává Žaludův personální náměstek. Generální ředitel ČD si tak vysoké odměny pojistil vskutku mistrně. On sám totiž rozhoduje o odměně zmíněného náměstka. Těsné vazby utužuje také to, že představenstvo tvoří téměř výhradně ředitel a jeho náměstci.
Snažil se i Bendl
O rozbití sítě finančních machinací se pokoušel i Dobešův předchůdce Petr Bendl (ODS). Ten v dubnu 2009 snížil manažerům Českých drah plat o 15 procent. Exministr zvažoval i odvolání Petra Žaludy, nakonec se však spokojil s odchodem předsedy dozorčí rady drah Zdeňkem Žákem.
Za vlády Fischerova kabinetu si pak šéfové drah své smlouvy zrevidovali. Sami si tak vyškrtali například zmiňovaný dětský bonus, nárok na odstupné případě odchodu z vlastního rozhodnutí nebo příspěvek na lékařskou péči.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot