18. července tohoto roku se polský farář Jerzy Wieczorek se od svého kolegy kněze Ludgara Blasiuse, že polský kostel má být zbořen a na jeho místě zřejmě vyroste ubytovna pro uprchlíky. Informace notně pobouřila věřící, kterých za polským farářem chodí hodně. Profesor Paweł Bortkiewicz přednášející na univerzitě v Poznani prozradil, že do tohoto kostela chodí asi sto lidí denně, což je v porovnání s jinými kostely v Německu úctyhodné číslo.
Celý článek v polštině naleznete zde.
„Mluvíme tady o živém polském kostele, o živé polské katolické misii, kterou každou neděli navštěvuje půl tisíce lidí a denně sto lidí, což je, myslím, neobvyklé v porovnání s ostatními kostely v Německu,“ říká profesor.
Diecéze v Essenu vznikla teprve v roce 1956, tedy v ní žilo odhadem 1,5 milionu věřících. Dnes je to už jen asi 800 tisíc. V roce 2008 proto biskupství jednalo o snížení počtu farností v oblasti. Kostel s polským duchovním má podle všho padnout za oběť právě této restrukturalizaci. Podle Bortkiewicze to ale není správná cesta. Katolická církev v Německu prý dělá ještě jednu chybu. Snaží se být otevřenější, jenže se tím vzdaluje věřícím, ztrácí tím svou identitu a věřící dál ubývají, s čímž se prý němečtí duchovní jen těžko smiřují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp