Dánsko jako první stát v historii zveřejnilo akční plán, v němž podrobně popisuje svůj cíl přejít na rostlinný potravinový systém. Tento akční plán je součástí plánu na snížení emisí z potravin, který byl vyhlášen v roce 2021, a bude zahrnovat plány na podporu rostlinných potravin ve školním stravování, prostřednictvím školení kuchařů a zvýšením vývozu. Severské království do plánu investovalo miliardu dánských korun (3,3 miliardy Kč), z čehož 675 milionů korun (2,22 miliard Kč) půjde na podporu vytvoření Fondu pro potraviny rostlinného původu. Dánské ministerstvo potravin, zemědělství a rybolovu, které plán představilo, chce mimo jiné školit kuchaře v přípravě veganských pokrmů a zavádět rostlinnou stravu do školních jídelen. Dále má být rozšířen export veganského jídla do zahraničí.
Dánská vláda chce jít se svou podporou veganského stravování příkladem zbytku světa. Její plán je zatím v kontrastu se současnou evropskou zemědělskou politikou. Studie z počátku letošního roku zjistila, že na úrovni EU 97 % výdajů na výzkum a inovace v zemědělství směřuje k chovatelům zvířat, přičemž většina této podpory je určena na zvýšení výroby. Evropští chovatelé dobytka navíc dostávají 50 % svých příjmů přímo z dotací od EU, které jsou v jejich případě 1200krát větší než dotace pro výrobce rostlinné potravy.
Podle některých kritiků však dosavadní finanční podpora rostlinného sektoru ze strany dánského státu není dostatečná. „Jak my, tak mnoho dalších zanícených sil v rostlinném sektoru jsme odhodláni zajistit úspěch této mise, ale vyžaduje to také další investice v celém hodnotovém řetězci," říká Rune-Christoffer Dragsdahl, generální tajemník Dánské vegetariánské společnosti. „A zde výdaje neodpovídají ambicím,“ posteskl si. „V akčním plánu je mnoho skvělých vizí, ale není jasné, kterých cílů bude dosaženo a jakým způsobem. Má-li být konstruktivní cesta Dánska věrohodnou alternativou například k nizozemskému přístupu - který vedl k velkým demonstracím v zemi - potřebují vize konkrétní čísla,“ uvedl zástupce dánských vegetariánů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Adam Šesták
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.