Server Foreign Affairs uznává, že Tillerson je zkušený „dealmaker“ a vzhledem k působnosti ExxonMobil po celém světě Tillerson umí vyjednávat. „Po patnácti letech, kdy se Spojené státy spoléhaly především na vojenskou sílu, by mohla přijít změna. Exxon produkuje jen 10 % světové ropy a CEO společnosti Tillerson tak musel při jednáních se zahraničními vládami uplatňovat ve zvýšené míře své diplomatické schopnosti.“
„Když však tyto vlády nejsou americkými spojenci jako třeba v případě Ruska nemusí se cíle Exxonu shodovat se zájmy americké vlády,“ konstatuje se znepokojením Foreign Affairs. Protivníci Spojených států v minulosti často považovali Exxon a další ropné společnosti za svůj nástroj k ovlivňování politiky Washingtonu. Putin podle novináře Petera Pomerantseva počítal s tím, že díky dobrým vztahům s ExxonMobil protiruské sankce neprojdou.“
Jak Foreign Affairs poukazuje, Putinovy kalkulace měly reálný základ. „Společnost Exxon investovala miliardy dolarů, které budou vydělávat pouze tehdy, když budou protiruské sankce zrušeny. Exxon proto utratila za lobbování ve Washingtonu další miliony dolarů. Nebýt sestřeleného civilního letadla nad Ukrajinou v červenci 2014, jen stěží by Washington a Brusel prodloužily sankce o dalších několik měsíců,“ konstatuje americký server.
Server Politico zase píše o lobbování společnosti ExxonMobil, které se podařilo zablokovat návrh zákona, podle kterého by to měl příští prezident Spojených států složitější zrušit sankce proti Rusku. „Potvrzují se tak obavy republikánů Johna McCaina, Marco Rubia či Lindsey Grahama, kterým se nelíbí až příliš přátelské vztahy Tillersona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem,“ píše americký server.
Protiruské sankce byly dle Politico v posledních letech hlavním jádrem sporu mezi ExxonMobil a americkou vládou. Donald Trump se s Tillersonem shodne na nutnosti vylepšit americko-ruské vztahy, ale přesto by mezi nimi mohl vzniknout menší problém. A to v oblasti klimatických změn. „Zatímco Trump opakovaně zpochybňuje, že by globální oteplování mohlo způsobit lidstvo, Tillerson je v tomto ohledu progresivnější a své názory postupně mění.“
„Přesto ani tyto jeho postoje Tillersona neuchrání před nepříjemnými otázkami amerických demokratů. Senátor Ben Cardin z Marylandu již vyjádřil své znepokojení nad odmítavým postojem Tillersona k sankcím proti Rusku a nad jeho osobním přátelstvím s ruským prezidentem. Cardin také pochyboval, jestli dokáže Tillerson oddělit zájmy Spojených státy od zájmů své mateřské společnosti,“ píše Politico.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro