V rozhovoru Přímo k věci s Barborou Tachecí pro MF Dnes přiznal ministr zdravotnictví Leoš Heger, že není nic příjemného, když jeho resort a chystanou reformu kritizují úplně všichni. Zdravotnictví je proklaté, protože konzumuje strašně moc peněz a všichni ho chtějí mít úplně nejlepší. Jenže to nejde.
Přesto v určité části populace podporu cítí. „Jde o voliče pravice, kteří souhlasí s tím, že zdravotnictví nemůže žít ve falešném světě, kde si budou všichni vzájemně klepat na rameno, že to máme zadarmo, bude to tak na věky a všichni dostanou stejně. Není to tak - všichni musí dostat stejný nějaký základ. Co je nad to, s tím se musí šetřit," vysvětluje Heger.
Konkurenti z koalice pilně mydlí schody
V představách ministra jsou nadstandardní zákroky takové, které už nejsou potřeba, takže na tom má být celý systém založen. „Máme velmi přísnou Listinu základních práv a svobod, tam je napsáno, že k základní péči musí mít přístup každý a spoluúčast nikoho nemůže omezovat v přístupu k ní," upozorňuje Heger.
Ten si podle svých slov není jist podporou premiéra. Někdy ji cítí, jindy ne. A také vnímá ze strany těch, kteří si po volbách brousili zuby na jím zastávaný post, že mu mydlí schody. „To se tak ve vysoké politice občas děje. Je pravda, že jsem si myslel, že bude-li mě chtít někdo z koalice kritizovat, učiní to uvnitř koalice. Nebo rok před předpokládanými volbami," přiznává ministr.
Bártovu strategii vláda neřešila, ale informacím o ní věří
Zároveň si uvědomuje, jak složitá je po všech možných aférách situace vlády. Přesto ho zatím nenapadlo, že by z kabinetu Petra Nečase odešel. „To je velmi složitá otázka. Dost často o ní přemýšlím. Ještě jsem si to neřekl, ale je to na hraně. Tak jako celé postavení vlády," říká Heger v rozhovoru pro MF Dnes.
To, že se na vládě nikdo z TOP 09 ani z ODS nepokusil podrobit exministra dopravy Víta Bártu křížovému výslechu, jak to bylo s jeho strategií, vyplývá z toho, že převažuje vědomí, že to bylo tak, jak uvedly noviny. „A teď se hledá nějaké východisko, jak od toho odejít a jakým způsobem v té vládě být a vládnout i s tím, že to takhle bylo," dodává Heger.
K věci:
Heger plánuje: Změnit zdravotní pojišťovnu bude komplikovanější
Na co si pacienti připlatí? Heger to nechá na parlamentu
Heger zaměstná profesory. Určí, co je standard a co bude za peníze
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih