Že je Amerika „za vodou“? Nová fakta o nebezpečných muslimech

07.12.2015 8:24 | Zprávy

Ve Spojených státech byla zveřejněna studie univerzity George Washingtona, která se zabývala příznivci Islámského státu v zemi. Je jich prý sice méně než v Evropě, ale přesto představují vážnou hrozbu pro národní bezpečnost.

Že je Amerika „za vodou“? Nová fakta o nebezpečných muslimech
Foto: pixabay.com
Popisek: Svoboda - ilustrační foto

Součástí studie byl příběh dvaadvacetiletého syna místního imáma Mohammada a jeho o tři roky mladší přítelkyně Jaelyny, která byla dcerou policisty. Dříve vystupovala jako roztleskávačka a studovala chemii. Mladý pár plánoval svatbu a poté líbánky v Sýrii, kde chtěli oba mladí lidé bojovat pod vlajkou Islámského státu. Na sociálních sítích se svým plánem několikrát pochlubili, až uvízli v sítích FBI. Po celé čtyři měsíce je sledovali agenti vydávající se za sympatizanty radikálního islámu. Na začátku srpna letošního roku napsali dopisy svým rodičům a připravovali se na odlet do Sýrie. Tam však neodjeli, protože je na jednom malém letišti v Mississippi zatkla zmíněná FBI.

Podle amerických úřadů výše zmíněný případ není rozhodně ojedinělý a podpora ISIS ve Spojených státech již dávno přesáhla podporu al-Káidy. Jak již před několika měsíci konstatoval šéf FBI James Comey, radikálové mají podporu stovek až tisíců Američanů. V současné době probíhá asi 900 samostatných vyšetřování spojených s radikálním islámem. Všeobecně se nyní hovoří asi o 250 Američanech, kteří odcestovali do Sýrie nebo Iráku a připojili se k Islámskému státu, či se o to pokusili. Z napojení na Islámský stát bylo od května loňského roku obviněno 71 Američanů, z toho 56 případů spadá do letošního roku.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Stejně jako v Evropě, také v Americe se jedná o velmi různorodou skupinu. Mezi příznivci ISIS najdete muže, ženy, mládež, čtyřicátníky, manuálně pracující i studenty. Zásadním rozdílem je skutečnost, že skupina amerických džihádistů je mnohem menší a rovněž izolovanější než evropští džihádisté. Americkým džihádistům na sociálních sítích se daří jen velmi obtížně spojit se přímo s ISIS. Ať už to je kvůli přílišné vzdálenosti či také kvůli tomu, že ve Spojených státech neexistují takové náborové sítě jako v Evropě,“ konstatuje šéf výzkumné skupiny z univerzity George Washingtona Lorenzo Vidino.

Případ třiadvacetileté Alex je typický pro všechny ostatní. Dívka vyrostla na venkově ve státě Washington, kde ji vychovávali věřící prarodiče. S islámem nikdy nepřišla do kontaktu, ale dle jejích slov ji zaujalo natočené video, kde džihádista John sťal hlavu amerického novináře Jamese Foleyho. Po několika měsících si začala psát emaily a komunikovat přes Skype se členy Islámského státu. Od svých nových přátel dostala peníze, dárkovou poukázku a čokolády. Posléze Alex přijala jejich ideologii. Když tuto zásadní životní změnu oznámila na sociálních sítích, počet jejích přátel se během několika hodin zdvojnásobil. V reálném životě však o své konverzi na islám nikomu neřekla. Když to její babička náhodou zjistila, slíbila jí, že s tím přestane.

Autoři studie z týmu Lorenzo Vidina jsou však skeptičtí. V průběhu několika posledních měsíců zaznamenali asi tři sta podobných případů. Mnoho z těchto lidí používá na sociálních sítích profilovou fotografii svých mrtvých či zatčených krajanů. „Někteří z nich na jednu stranu uznávají Islámský stát a na straně druhé se hrdě hlásí k americkému způsobu života a fandí například fotbalovému týmu Detroit Lions,“ uvádí vědci konkrétní příklad s tím, že hlavní motivací příznivců ISIS z řad Američanů je nesouhlas se západní intervencí v Sýrii a také odmítání konzumní západní společnosti.

Islamistické skupiny rovněž neváhají využívat populárních hashtagů, aby rozšířily okruh svých příznivců mezi Afroameričany. Nedávno to například byl hashtag #BlackLivesMatter, což volně přeloženo znamená „na černých záleží“. Podle Vidoniho však neexistují žádné důkazy o tom, že by byly snahy radikálů v tomto ohledu úspěšné. „Radikální islám také podporují různé skupiny, které považují americkou společnost za rasistickou, protože islamisté navenek hovoří o bratrství, ve kterém na barvě pleti nezáleží. Další skupiny podporovatelů obecně brojí proti kapitalismu a tvoří je různí ekologové a aktivisté z hnutí Occupy,“ informuje Vidino.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

16:14 Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

Podle skupiny Anonymous se chystá Rusko k vojenskému úderu na Finsko a Pobaltí. Skupina vyzývá svět,…