Předběžně je na programu rovněž vládní návrh zákona o šumavském národním parku a předlohy, které dolní komoře vrátil Senát. Jde mimo jiné o kontroverzní novelu sněmovního jednacího řádu, díky níž by si strana LIDEM mohla založit poslanecký klub, a normu o regulaci anonymních akcií. Senátoři navrhli do ní přidat ustanovení, podle nichž by se o veřejné zakázky nebo podporu měly ucházet pouze akciové společnosti, které mají dohledatelnou vlastnickou strukturu.
Prezident se dnes sejde také s vedením dolní komory a předsedy poslaneckých klubů. Už po svém nástupu do funkce hlavy státu Zeman promluvil v Senátu a navštívil také schůzi vlády. Dolní parlamentní komoru zatím nenavštívil.
Má své představy
V březnovém projevu v Senátu Zeman nastínil některé své představy o změnách volebního systému a také mimo jiné slíbil, že nebude zbytečně vetovat žádné zákony. Zatím vetoval chybné znění novely o odpadech, sněmovna ještě musí jeho rozhodnutí potvrdit. Prezident už dříve avizoval, že poslancům vrátí i novelu o klubu LIDEM, jež také omezuje možnost obstrukcí.
Zemanův předchůdce Václav Klaus vystoupil ve sněmovně během deseti let třikrát. Poprvé to bylo v říjnu 2003, kdy ve svém projevu nepřímo kritizoval politiku koaliční vlády premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Podruhé před poslanci promluvil na slavnostním zasedání k 15. výročí sametové revoluce 17. listopadu 2004. Naposledy vystoupil Klaus ve sněmovně v září 2010, kdy mimo jiné zkritizoval činnost Ústavního soudu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk