Zemanův mítink, tak jako kdysi. Tam, co spoluvládne Foldyna

17.10.2022 19:36 | Reportáž

Prezident Miloš Zeman navštívil Ústecký kraj. V projevu před krajským zastupitelstvem obvinil exministra životního prostředí Martina Bursíka z rozpoutání kůrovcové kalamity, která prý způsobila letošní požár v Českém Švýcarsku. Hovořil také o energetické krizi, jejíž řešení spatřuje jak v uhelných, tak v jaderných elektrárnách. Kraj ocenil za boj proti drahým energiím. Pak se prezident republiky odebral do Děčína, kde nově vznikla radniční koalice ANO a SPD. Zde se otevřelo téma koridor Dunaj-Odra-Labe, kdy prezident vyjádřil nespokojenost s kroky současné vlády.

Zemanův mítink, tak jako kdysi. Tam, co spoluvládne Foldyna
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman na mítunku v Děčíně

Prezident republiky Miloš Zeman dnes posedmé ve své třicetileté politické kariéře navštívil Ústecký kraj, přičemž svou návštěvu označil za poslední a rozlučkovou. Nejprve pronesl projev na zasedání krajského zastupitelstva v Ústí nad Labem, v němž vyjádřil svůj postoj k některým problémům kraje, jako byl například požár v Českém Švýcarsku či probíhající energetická krize.

Prezident z ekologických problémů v kraji obvinil zejména Martina Bursíka, bývalého ministra životního prostředí za stranu Zelených v druhé vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS). Bursík je podle hlavy státu zodpovědný za kůrovcovou kalamitu, jež dle Zemanova názoru způsobila zmíněný požár v létě tohoto roku. Zeman na toto téma prohlásil:

„Začnu tou nejaktuálnější událostí, a to byl požár v Českém Švýcarsku. Slyšel jsem, že tento požár způsobili trampové. Nesouhlasím s tímto názorem. Domnívám se, že ho způsobili ti, kdo způsobili i kůrovcovou kalamitu. A to je jeden ministr životního prostředí, jmenoval se Martin Bursík, který při interpelacích v Parlamentu pronesl památnou větu, cituji, ‚Budu vás šokovat, ale jsem přítelem kůrovce,‘ konec citátu. Tento dobrý muž se zřejmě domníval, že kůrovec je něco jako zdravotní policie a že napadá pouze nemocné stromy. V důsledku této politiky byla tedy rozsáhlá kůrovcová kalamita. Krok číslo jedna. Krok číslo dvě. Bezzásahová ideologie vedla k tomu, že popadané stromy se nechávaly volně ležet, čímž pochopitelně vytvořily podhoubí k rozšíření případného požáru. Mimochodem, staří lesáci stromy napadené kůrovcem pokáceli – tehdy se k nim nepřivazovaly řetězem ekologické aktivistky –, pak kůru oloupali, spálili a stromy odvezli, zdůrazňuji odvezli. A jsem do určité míry nepřítelem fanatického vedení národních parků, nikoli národních parků jako takových. Vím, že vedení vašeho národního parku se vytýkal nedostatečný kontakt s místními zastupitelstvy nebo s obcemi. A vedle toho samozřejmě se dá mluvit i o té bezzásahovosti, takže i když to tvrzení je opravdu provokativní, minimálně díl viny na vašem velkém požáru, který jsem s lítostí sledoval, mají právě lidé tohoto typu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …