Zemědělci na besedě prozradili vše: Dva roky staré belgické máslo na českém trhu. V zájmu EU není, abychom vyráběli mléko. Měli jsme 1,3 milionu krav a dnes...

08.09.2017 12:21 | Zprávy

REPORTÁŽ Když za komunistů nebyly – s prominutím – dámské vložky, řešil to i komunistický sekretariát na nejvyšší úrovni. Dnes problém zemědělství, dotovaných potravin, nesoběstačnosti a samozřejmě nedostatku mléka a až chaotickém výpadku másla řeší resortní ministr a Visegrádská čtyřka. S Bruselem to ale ani nehne a zatím není vidět, že by se zabýval potřebami v „nových“ členských zemích z východní Evropy. Jak říkají farmáři – jako odbytiště jsme dobří, jako dodavatelé nepotřební. Jaká je to tedy spravedlnost a společný trh? táží se. Máslo nejen že je strategická komodita, ale u nás možná „promluví“ i do parlamentních voleb. Stovka za kostičku před Vánocemi není už science-fiction…

Zemědělci na besedě prozradili vše: Dva roky staré belgické máslo na českém trhu. V zájmu EU není, abychom vyráběli mléko. Měli jsme 1,3 milionu krav a dnes...
Foto: Václav Fiala
Popisek: Plzeňstí zemědělci. (zleva J. Šíma, V. Bulín a F. Krofta)

Zúčastnili jsme se besedy zemědělců s médii a přinášíme překvapující informace, týkající se mimo jiné i hmotných rezerv.

Marže a druhá strana belgického másla

„V roce 1999 až 2000 měl obchodník na másle něco přes 20 procent marže, dnes je kolem 40 procent,“ hodnotí současnou „máslovou krizi“ předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma.

„Na začátku roku jsme hovořili o tom, jak se cena mléka tlačí dolů, jak je přebytek mléka, hlavně sušeného, a o tlaku z Austrálie, Nového Zélandu. Najednou jsme na opačném pólu. Například německá mlékárna Goldstein zvedla pro nás cenu o 22 haléřů, což je významný krok.“ V Německu mlékaři dostávají podle Šímy za mléko více než u nás. „Dá se to vysvětlit tak, že je tam menší marže. Samozřejmě můžeme hovořit o větší produktivitě těch mlékáren, kde jsou technologicky dál. Je prokázáno, že na ty své výrobky nasazují jiné marže než na naše.“

Podle Šímy se na náš trh dostávají staré strategické zásoby například z Belgie. Pro zajímavost, v našich skladech by nějaké máslo být mělo, množství a vlastně celý seznam potravin je z pochopitelných důvodů tajný. Nicméně jsme jedna z mála zemí, které mají jakousi zásobu, ovšem zdaleka nemáme na Německo, které má téměř milion tun potravin pro krizové situace, jak vyplývá ze zprávy Nadace proti korupci o hmotných rezervách ČR. Dobře je na tom ještě Maďarsko, u ostatních zemí, včetně „staré patnácky“ je situace tragická.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…