AfD uspěla prakticky ve všech zemských volbách, které se v posledních měsících v Německu konaly. Na začátku září dokonce AfD předstihla ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko i samotnou CDU a v Sasku-Anhaltsku získala přes 24 %. Špatně si nevedla protestní strana ani nedávno v Berlíně, když sice skončila na pátém místě, ale za druhou CDU zaostala jen o 3,4 %. Podle průzkumů navíc AfD posiluje i na celostátní úrovni a nyní by ji volilo 16 % Němců.
Prudký nárůst preferencí ještě nedávno zostouzené strany, v jejímž čele stojí charismatická rodačka z Drážďan Frauke Petryová, nutí některé představitele CDU ke změně jejich postojů. A to přesto, že AfD od začátku velmi nevybíravě kritizuje šéfku strany Angelu Merkelovou. Jako první se pozitivně vyjádřil o možné spolupráci mezi CDU a AfD vlivný člen křesťanských demokratů Hermann Winkler, který byl v letech 2004 až 2007 ministrem v Sasku a nyní zasedá v Evropském parlamentu.
Winkler se k překvapení mnoha svých stranických kolegů nechal slyšet, že pokud spolupráce s AfD zajistí konzervativní většinu a kancléřce Merkelové kontrolu nad politickým děním v zemi, potom by měla taková koalice dostat prostor v jednotlivých spolkových zemích i na celostátní úrovni. Pro kancléřku Merkelovou se tím rýsuje další z celé řady problémů, kterým musí v posledních měsících čelit. Lze si stěží představit, že by chtěla něco takového posvětit.
Její přistěhovalecká politika otevřených dveřích je běžně kritizována koaličním partnerem CSU, v jejímž čele stojí bavorský premiér Horst Seehofer. Ale ani on si nedovolil nahlas vyslovit myšlenku, že by bylo možné byť jen uvažovat o spolupráci s ostrakizovanou AfD. Podle německých médií není Winkler ve straně se svým názorem osamocený, ale stranické špičky zatím vytváření koalic s AfD rezolutně odmítají.
Winkler se obává, že pokud se bude CDU trvale koalici s AfD bránit, může nakonec Německo zcela ovládnout levice. Vysocí představitelé ostatních politických stran však podobné varianty odmítají. Místopředseda SPS Ralf Stegner například nedávno řekl, že by „demokratické strany v zemi měly vůči AfD zaujmout jasný postoj“. „Ten, kdo načichne spoluprací s takovou stranou, se dočká jen ztráty důvěry u svých voličů.“ Kolega Winklera z Evropského parlamentu Elmar Brok zase označil AfD za největší hrozbu pro EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník