Tajemník židovských obcí varoval, že se řeči, které slýcháme v hospodách, dostávají i do veřejného prostoru. Je to velice nebezpečné. „My s tím ostatně máme své zkušenosti, a to nemluvím jen o holocaustu. Kdykoli se v minulosti zhoršovaly poměry ve společnosti, židovská komunita toho byla takovým lakmusovým papírkem. Židé se v dějinách opakovaně ocitli v roli uprchlíků, takže dobře vědí, že je třeba běžencům pomáhat. Proto židovská obec cítila povinnost ohradit se proti slovům, která zazněla na Terezínské tryzně.“
„Internet je největší problém, možná je lepší říci kyberprostor,“ doplnil host. K antisemitským útokům nejčatěji dochází právě zde. Přesto lze v souhrnu říci, že se Židé v České republice mají dobře, ne-li nejlépe z celé Evropy. Ostatní evropské země jsou rizikovější. Nesmíme však podceňovat riziko radikálů přicházejících do Evropy zvenčí.
Vymezil se také proti slovům předsedy senátu Milana Štěcha (ČSSD), podle něhož nesmíme zapomínat na to, že právě Němci rozpoutali válku. Podle Krause však jde o nepřijatelnou paušalizaci, neboť nesmíme zapomínat také třeba na německé sociální demokraty, kteří proti nacistům bojovali a sami byli jejich terčem.
To ovšem neznamená, že by Kraus chtěl v Evropě přijímat všechny uprchlíky.
„Řada z těch lidí, kteří dnes do Evropy míří, je od malička vychovávána k tomu, že Izrael je největší zlo,“ varoval. Navštívil švédské město Malmo, kde žije celá řada migrantů. A jak přibývá migrantů, ubývá ve městě Židů. Raději se stěhují pryč. „Ne vždy je to ale do Izraele. Velká část odchází do Stockholmu,“ prozradil.
V této souvislosti ocenil, že při EU vznikl post zmocněnce pro antisemitské výpady a ten se snaží tuto situaci řešit. Stejně tak zde existuje zmocněnec, který by měl čelit antiislámským náladám, a oba opravdu pracují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp