Živnostník roku: Ať přijdou zákonodárci přebírat brambory, to je trest

14.12.2012 16:34 | Zprávy

REPORTÁŽ Zákonodárci, co vymýšlejí nesmyslné předpisy trápící lid, by měli být potrestáni. Největším trestem by bylo přebírat celý den brambory anebo okopávat zelí. Tak by se živnostník roku a zemědělec David Smetana vypořádal s přebujelou byrokracií, co mu stále hází klacky pod nohy. U spotřebitelů zvítězil takovými specialitami, jako jsou oválná cibule anebo saláty dle prastarých receptů.

Živnostník roku: Ať přijdou zákonodárci přebírat brambory, to je trest
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živnostník roku a zemědělec David Smetana ze Svobodných Dvorů u Hradce Králové

Přebujelá byrokracie a hloupé vyhlášky dělají oceněnému sedlákovi ze Svobodných Dvorů u Hradce Králové nejvíce starostí. „Kontroly ke mně chodí často. Některé trvají pět, jiné tři hodiny a v tu chvíli se nemohu zabývat ničím jiným. Jsem sedlák, rád dělám na poli, vyrábím potraviny, ale skoro častěji jen papíruju. Nedávno chtěli třeba zkoumat vibrace sedaček u traktorů. Mám jich pět. Na úředníky se zlobit nemůžu, protože ti jen kontrolují zákony. Ale ti, co vymýšlejí podobné nesmysly, by za to měli nést odpovědnost. Znám ale lepší trest než soud. Mohli by u mě třídit celý den brambory či okopávat zelí,“ uvedl svérázné řešení úřední šikany. Ostatně i jeho názory na DPH, Evropskou unii či sdružování zemědělců stojí za to.

Je třeba optimismu

Ostatně vyšší DPH prý nebude mít až tak velký vliv na cenu potravin, jak se lidé domnívají. „Zvýšené DPH nemá takový vliv na cenu základních zemědělských komodit. Víc ji ovlivňují spekulace na burze a úroda či neúroda. My jsme v roce 2010 prodávali brambory za osm korun a v roce 2011, při stejném DPH, za dvě koruny,“ vysvětlil. Na tuzemské vládě mu vadí nekoncepčnost, protože ještě nikdo neví, jestli zvýšení DPH proběhne a jaké. Chybí jí i dlouhodobější vize. „Také je třeba rozšířit optimistický pohled do budoucna. Kdybych ho neměl, tak už si dávno hodím provaz. Vždyť všichni děláme vše proto, abychom se měli líp. Proto jde lidstvo kupředu. Také je třeba investovat, aby to dělalo další peníze. Nicméně s rozmyslem a rozumem,“ doplnil.

Z EU taky šikanují

Evropská unie (EU) je podle něj z globálního hlediska dobrým počinem. „Z důvodů volného pohybu zboží, pracovních sil, snižování nákladů na obranu a tak. Na druhou stranu, když si vzpomenu na rok 2004, kdy byl ministrem zemědělství Jaroslav Palas a řekl, že nezná zemědělce, co by se měl vstupem do EU hůř, tak se mi chtělo brečet. Z jedenácti hektarů jsem tehdy devět zaoral. Odmítl jsem dotaci z EU, protože jsem nevěřil v pěstování zeleniny ve velkém, neboť sem šlo zboží za dumpingové ceny a podmínky. Chci, aby podmínky měli všichni stejné,“ nastínil. U každého ministra zemědělství je prý důležité, jakými se obklopí poradci a jestli používá selský rozum. Když ne, je to na pováženou.

Sdružování zemědělců?

K idejím bývalého předsedy JZD Slušovice Františka Čuby, že by se měli zemědělci sdružit, aby přežili v konkurenci, se staví rezervovaně. „Jsou na to dva pohledy. Kvůli produktivitě práce, lepším strojům a technologiím je lepší pracovat dohromady. Z druhé strany je zde špatná zkušenost s kolektivizací. Sedláci, co to tvrdě postihlo, nemají vnitřní potřebu se s někým sdružovat. A pak je důležité počasí, protože vše určuje sklizeň a při ní je každý sám za sebe. Kdyby se zemědělci sdružili, stalo by se, že u jednoho sklidí v ten pravý den a u druhého pozdě, takže jeho úroda bude znehodnocena. Nedokážu se zatím v tomhle vyhranit. Jsem ale člověk, co se spolupráci nebrání,“ podotknul. Na pětatřiceti hektarech pěstuje nyní zeleninu a jde vlastní cestou, aby byl pro trh zajímavý.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

úspory

Dobrý den, tvrdíte, jak je těžké ušetřit. A můžete mi říci, jak to mají dělat běžní lidé, kterým výdaje rostou, ale mzdy jsou nízké? A nemyslíte, že by stát mohl dost ušetřit, kdyby se zeštíhlil? Nač potřebujeme tolik politiků, ministrů, úředníků atd?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Džamila Stehlíková naříká nad Rakouskem, vůdci Svobodných už prší gratulace

14:00 Džamila Stehlíková naříká nad Rakouskem, vůdci Svobodných už prší gratulace

Výhra Svobodných v rakouských parlamentních volbách v Česku nakrkla jisté okruhy politických komentá…