Roste počet iráckých uprchlíků, kteří se rozhodli opustit uprchlická centra a vrátit se zpět do vlasti. Vidina lepší práce a lepšího života je totiž v přímém kontrastu s podmínkami, ve kterých nyní v Německu přebývají a zklamání se šíří dál.
Německu na druhé straně pomalu dochází kapacity a zdroje na poskytnutí důstojných životních podmínek všem příchozím, což situaci nijak nepřidává. Uprchlíci si v přeplněných centrech stěžují na „strašné jídlo“ a na to, že se na ně Němci dívají jako na bezdomovce.
Do Německa totiž v roce 2015 přišlo více než milion lidí, z nichž většina přebývá v horkou jehlou sešitých uprchlických centrech, kde se o ně starají skupinky dobrovolníků, kteří čelí tlaku ze strany uprchlíků i ze strany systému.
K tomu se zpřísňují pravidla pro získání azylu, obrovské počty příchozích zhoršují možnosti integrace a navíc je pro uprchlíky mnohem těžší shledat se se svoji rodinou, která je mnohdy stále ještě v jejich vlasti. Rostoucí protiuprchlické nálady situaci jen dále vyostřují.
„To, co jsem v Evropě viděl, vůbec neodpovídá tomu o čem jsem snil. Není to takové, jak tvrdili pašeráci,“ řekl sedmatřicetiletý Gazwan Abdulhasen Abdulla, který se v Iráku živil jako řidič kamionu. Nyní se společně s dalšími 150 uprchlíky, včetně jeho ženy a čtyř dětí, vrací zpět do Iráku.
„Jídlo bylo strašné, tak odporné, že ani zvířatům by to nikdo neměl dávat. Nutili nás spát v těchto studených, prázdných budovách a když někdo tvrdil, že je mu špatně, tak ho prostě ignorovali,“ dodal. „Všude je vidět, že na nás Němci shližejí jako na bezdomovce. Chybí mi moje rodina a nemůžu se dočkat až se dostanu domů.“
Podobně tomu je ve Švédsku, kde mnoho uprchlíků ruší svoje žádosti o azyl. Jejich počet vzrostl na více než 500 měsíčně. Podle švédských úřadů také vzrostl počet lidí, kteří sice žádost podali, v současnosti však nejsou k dohledání. Jen za listopad bylo zrušeno 1275 žádostí o azyl, jelikož mnozí žadatelé se neobjevili ani na prvním slyšení.
Podobně je na tom i Dánsko, které nedávno zpřísnilo podmínky za kterých se lze do země dostat a Finsko, odkud odešly tisíce uprchlíků, kteří poté byli k vidění jak ve své vlasti líbají zem.
Podle statistik OSN se jen za první dva měsíce roku 2016 přepravilo přes Středozemní moře více než 130 000 lidí s cílem dostat se do Evropy. V současnosti je to více než za prvních šest měsíců roku 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa