ČNB drží 13,5 tuny zlata a nakupuje další. Ekonom Lukáš Kovanda na twitteru upozornil, že jen od ledna do března ČNB nakoupila 1,5 tuny žlutého kovu. „Rychleji své zlaté zásoby rozšiřují ve světě podle dnešní zprávy Světové rady pro zlato už jen Singapur, Čína, Turecko a Indie,“ napsal Kovanda s odkazem na text ČTK s dovětkem, že právě Čína či Indie nakupují ruskou ropu a následně s ní dál pracují.
Kovanda upozornil, že země jako Čína či Indie nakupují zlato, aby se co nejvíc odpoutaly od závislosti na dolaru, kdyby se v budoucnu dostaly do konfliktu se Spojenými státy.
Guvernér ČNB Michl už v loňském roce naznačil, že chce zlaté rezervy ČNB navýšit až desetinásobně, čímž by Česko drželo největší zásoby zlata ve své historii. Šlo by přibližně o 120 tun. Není přitom bez zajímavosti, že v roce 2020 držela ČNB v zásobách jen asi 8 tun zlata.
Kovanda připomněl, že Česká republika patří k zemím s vysokými devizovými rezervami, takže diverzifikace v podobě investic do zlata dává z jeho pohledu smysl. Jedním dechem však dodal, že existují země, např. Norsko, které do zlata neinvestují a spoléhají na akce.
A na závěr dal příklad, proč tak Norsko a další země činí.
Pokud někdo v Česku investoval do zlata v roce 2013, za deset let se mu podle dostupných dat zhodnotila investice o 56 procent. Ale pokud někdo ve stejné době investoval do akcií, jeho investice se mu za deset let zhodnotila o 241 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák