Zloba mezi Ruskem a Západem: Putin připomněl, jak to bylo za druhé světové

10.06.2019 12:25 | Zprávy

Na oslavách vylodění v Normandii chyběl prezident Ruské federace Vladimir Putin. Jak informovala americká televize CNN, Putin z nepozvání nedělal žádnou aféru. Ale upozornil na to, kde se odehrávaly nejdůležitější bitvy druhé světové války. A podobně mluví i ruské ministerstvo zahraničí. „Výsledek byl určen vítězstvími Rudé armády, hlavně u Stalingradu a u Kursku. Tři roky Spojené království a USA protahovaly otevření druhé fronty,“ vyjádřila se mluvčí ministerstva.

Zloba mezi Ruskem a Západem: Putin připomněl, jak to bylo za druhé světové
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

„K tomu pozvání či nepozvání, my také nezveme každého na každou oslavu,“ řekl Putin dle CNN. „Proč bych měl být zván na každou sešlost? Jsem snad generál na svatbě, nebo co? Já mám svých starostí dost,“ dodal. „Generál na svatbě“ je tradice z dob carského Ruska, kdy generálové byli bez výjimky příslušníci šlechty a jejich přítomnost na svatbě zvyšovala prestiž. Většina se však nechtěla takto zahazovat, takže se často našli usměvaví staříci, kteří onu roli sehráli za jistý peníz.

Putin nicméně upozornil, že západní fronta byla až druhá fronta. „První byla u nás. Pokud spočítáte počet divizí a sílu Wehrmachtu, který bojoval proti sovětské armádě na východní frontě, a počet vojáků a množství vybavení na západní frontě, tak vám to bude jasné,“ řekl dle CNN ruský prezident. Oslav dne vylodění se zúčastnil například v roce 2014.

Celý článek ZDE

Podobně jako Vladimir Putin se vyjádřila mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace Maria Zakharova. „Vylodění v Normandii nezměnilo výsledek druhé světové války a Velké vlastenecké války. Výsledek byl určen vítězstvími Rudé armády, hlavně u Stalingradu a u Kursku. Tři roky Spojené království a USA protahovaly otevření druhé fronty.“

 

A dodala: „I když bylo opožděné, otevření druhé fronty mělo za cíl podpořit sovětské vojenské operace. Nakonec jsme pomáhali našim západním spojencům, když byli poraženi v Ardenách. Doufáme, že si na to naši parneři vzpomínají.“

 

Nicméně jeden z diskutujících připomenul, že západní spojenci před vyloděním v Normandii bojovali ve Středomoří a v Itálii a že Sověti spoléhali na dodávky techniky a zásob, které Amerika dovážela přes Velkou Británii. Nemluvě o tom, že USA taktéž bojovaly na druhé frontě v Pacifiku proti Japonsku.

 

Menší pozdvižení také vzbudilo zařazení Angely Merkelové jako představitelky „spojeneckých zemí“, o kterém jsme již informovali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …