Zločin. Vynutí si vše. Klaus: Co přehlíží o Ukrajincích u nás

28.04.2022 9:54 | Glosa

Ze zpráv je známo, že v České republice se nachází už 300 tisíc ukrajinských uprchlíků, v sousedním Polsku ještě řádově více. Obavy z nich jsou v médiích i vládními politiky brány odsuzovačně, přezíravě, jsou i zesměšňovány. Nicméně, bývalý prezident Václav Klaus a jeho nejbližší spolupracovník Jiří Weigl se na stránkách LN zaměřili ne na ojedinělé případy problémů s uprchlíky, ale na dlouhodobé následky, které by trvalé usídlení velkého počtu ukrajinských uprchlíků mohlo mít. Například na českou politiku. Pokud budou Ukrajinci tvořit 5 % populace, své požadavky si vymohou. Nemluvě o jejich zvycích.

Zločin. Vynutí si vše. Klaus: Co přehlíží o Ukrajincích u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Institut Václava Klause uskutečnil setkání se svými příznivci v rytířském sále pivovaru U Fleků

Bývalý prezident a jeho nejbližší spolupracovník především konstatují, že tuto migrační vlnu v Česku nikdo nečekal, a tudíž se na ni nikdo nepřipravoval. Ale i přesto si média a politici pochvalují, jak ji Česko skvěle zvládá. Rozdíl mezi migrační vlnou z roku 2015 a současnou pak přičítají tomu, že se jedná o ženy a děti, které skutečně utíkají před válkou, navíc z kulturně blízké země. „Česká veřejnost a především česká politika jsou vůči této ukrajinské vlně masové migrace naladěny pozitivně, mají ve vztahu k ní příznivá očekávání a zdá se, že se problémů neobávají. Tyto postoje nesdílíme. U veřejnosti zpracovávané intenzivní propagandou není takový krátkozraký přístup úplně překvapivý, u vlády však její téměř rozjásaný postoj ve stylu ‚wir schaffen das‘ akceptovat nelze,“ namítá Klaus s Weiglem.

Upozorňují, že uprchlíci do Česka nepřicházejí proto, protože by se chtěli stát Čechy. Ale přesto se předpokládá, že se tu usadí a budou tu žít a že je úkolem vlády a obyvatel toto umožnit a usnadnit. „Zastánci těchto názorů se už těší, že nově příchozí zaplní neobsazená pracovní místa, že svými příspěvky zachrání náš důchodový systém, že osídlí vylidňující se venkov a pohraničí. Protože to jsou Slované, bude jejich začlenění snadné – dodávají naivně,“ popisují tento převládající pohled.

Jak Klaus a Weigl podotýkají, už před válkou tvořili Ukrajinci jednu z největších národnostních menšin v Česku. A dalších tři sta tisíc je pak vlna, která nemá v historii Česka obdoby. V Československu byla sice německá menšina několikanásobně početnější, ale vznikala pozvolna a do Čech přicházeli jednotlivci. „I přesto česko-německé soužití na našem území skončilo tragicky,“ upozorňuje bývalý prezident. „Ukrajinci k nám dnes přicházejí primárně nikoliv proto, že se rozhodli stát Čechy, ale protože prchají před válkou, a protože míří tam, kde se – v jejich očích – v minulosti žilo snáze a lépe než u nich doma. Jako všichni masoví migranti přicházejí s představou, že budou v míru a v lepších materiálních podmínkách České republiky pokračovat ve svém dosavadním způsobu života,“ dodává. Dle Klause a Weigla pak o způsobech dosavadního života Ukrajinců nemáme příliš jasno, ale přesto bláhově očekáváme, že se přizpůsobí tomu našemu.

„Pět procent populace je navíc dostatečně velká menšina na to, aby ovlivnila život v zemi k obrazu svému a aby měla sílu si své případné požadavky či potřeby prosadit, či dokonce vynutit,“ upozorňují ekonomové. O tom, jaký bude mít tato menšina vliv na českou politiku, však současní politici dle Klause a Weigla nemluví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

15:25 Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

Lékař původem ze Saúdské Arábie Taleb A. rozséval smrt na vánočních trzích v Magdeburku. Zavraždil n…