„Majetek ve vlastnictví Zdeňka Bakaly, narozeného dne 7. února 1961 v Opavě, přechází nezatížený ze zákona na Českou republiku. Majetkem podle odstavce 1 se rozumí veškerý movitý i nemovitý majetek včetně podílů v obchodních společnostech, a příslušenství tohoto majetku,“ píše se v návrhu zákona. Podle představ Úsvitu by tak mohl Bakala přijít prakticky o všechno, i o poslední kalhoty.
Přijít by mohl zejména o vydavatelství Economia, která vydává Hospodářské noviny, nebo týdeník Respekt. Přesnější rozsah znárodňovaného majetku by podle Úsvitu měl stanovit Finanční úřad v Ostravě. Návrh zákona počítá také s tím, že by dosavadní vlastník obdržel příslušnou náhradu podle aktuální tržní ceny znárodněného majetku. Stejně jako rozsah znárodnění má i výši náhrady stanovit Finanční úřad v Ostravě. Počítá s tím sněmovní tisk 915 dostupný na serveru Poslanecké sněmovny ČR.
„Nárok na náhradu za znárodněný majetek se započte na bezdůvodné obohacení Zdeňka Bakaly při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko-karvinské doly včetně ušlého zisku České republiky,“ píše se dále ve sněmovním tisku. Zákon by měl nabýt účinnosti 1. července 2017.
„Jak uvádí rovněž § 1 osnovy, je jejím cílem zmírnit křivdy, ke kterým došlo v důsledku pletich dne 16. září 2004 při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko-karvinské doly, kde byl zřejmě zpronevěřen státní majetek v celkové hodnotě přes 20 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že státní zástupci byli bez ospravedlnitelného důvodu dlouhodobě nečinní a Zdeňka Bakalu neobžalovali, nezbývá, než tento protiprávní stav napravit zákonodárcem,“ konstatují zákonodárci v důvodové správě.
Zdůrazňují v ní také, že Ústavní soud ČR se k problematice znárodnění vyjádřil opakovaně a konstatoval, že tento krok není v rozporu s ústavním pořádkem ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp