Zoufalí uprchlíci, do přeplněných člunů je nahánějí pistolí. Stydím se spát v posteli, když oni se topí, vypráví britská dobrovolnice

31.10.2015 15:09 | Zprávy

Justine Swabová pracuje jako dobrovolnice, pomáhá uprchlíkům. V rámci svých možností se snaží monitorovat Středozemní moře a zachytit případná volání o pomoc z potápějících se gumových člunů. Ačkoli jsou tyto čluny určeny pro patnáct pasažérů, občas na nich vesluje i padesát lidí. Mají na výběr, mohou také zůstat na břehu, kde jim nezřídka míří pistolí na hlavu pašeráci. Text Justine Swabové přináší server britského deníku The Guardian.

Zoufalí uprchlíci, do přeplněných člunů je nahánějí pistolí. Stydím se spát v posteli, když oni se topí, vypráví britská dobrovolnice
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Uprchlíci na řeckém ostrově Kos

„Může se zdát nepochopitelné, že uprchlíci nastupují do nebezpečných člunů. Avšak dobrovolníci jako já, kteří jsou v denním kontaktu s uprchlíky, vědí, jak často jim dojdou peníze, a že tedy už nemají možnost zůstat na pevnině další den. Nevidí jinou variantu, než nastoupit do pašeráckých člunů. Pašeráci je někdy do nich nutí nastoupit se zbraní v ruce,“ píše autorka.

Jde přitom o čluny, které jsou určeny pro 15 osob a sedí na nich třeba i padesát lidí. Najdeme mezi nimi děti, handicapované muže či ženy, ale také starší lidi. Řada z nich je odsouzena k smrti utonutím, protože pobřežní hlídky často nereagují včas. Někteří z uprchlíků dokonce tvrdí, že pobřežní stráž jejich čluny sice viděla, ale raději rychle odjela pryč. To vše v situaci, kdy je podzimní moře často velmi rozbouřené.

Celý text v angličtině naleznete zde

Ačkoli osudy uprchlíků drásají dobrovolníkům srdce, musejí zůstat chladní, aby si zachovali schopnost rozumně uvažovat a pomoci co největšímu počtu lidí. Dobrovolníci ovšem musejí také spát, byť vědí, že i noc, kterou oni prospí v teplé posteli, pojedou po moři další běženci, kterým bude třeba pomoci. Bude jim muset pomoci někdo jiný. 

„V těch dnech, když vypínám svůj telefon a jdu spát, často uvažuji nad tím, kdo bude čluny hlídat. Bojím se, že zemřou další lidé. Proč to moře a pevninu hlídáme jen my? Čí je tohle vlastně všechno odpovědnost?“ ptá se dobrovolnice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi málo podporují Ukrajinu. Černochová rázně: Více výchovy. V rodinách, ve školách

22:58 Češi málo podporují Ukrajinu. Černochová rázně: Více výchovy. V rodinách, ve školách

K situaci na Ukrajině a jejímu vývoji v roce 2025 promluvili v celodenním publicistickém streamu, kt…