Zpravodaj ČT: Ruské zprávy? 12 minut krasobruslení, 8 minut kritika Bidena a minuta o vyhoštění české diplomacie. O Vrběticích ticho

19.04.2021 21:55 | Zprávy

Dlouholetý zpravodaj ČT v Rusku Miroslav Karas upozornil, že účast agentů GRU na explozích v muničním skladu ve Vrběticích oznámená českou vládou není velkým překvapením, neboť služba má diverzních akcí v zahraničí na kontě řadu. Karas doplnil, že ruská státem vlastněná média se celé kauze věnovala jen okrajově, a to spíše jen vyhoštění diplomatů; explozím se nevěnovala.

Zpravodaj ČT: Ruské zprávy? 12 minut krasobruslení, 8 minut kritika Bidena a minuta o vyhoštění české diplomacie. O Vrběticích ticho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na protesty před ruskou ambasádou dohlížely i policistky na koních

Speciální jednotka 29155 GRU, jejíž příslušníci podle dostupných informací jsou odpovědní za zmíněné výbuchy, má podle Karasových informací mezi 20 až 55 příslušníky. Zmínil, že „kromě otravy Sergeje Skripala působila při okupaci Krymu, podílela se na hackerských útocích po světě, angažovala se v prezidentské kampani v USA a pokusila se o státní převrat v Černé Hoře v roce 2016“, uvádí server ct24.cz s tím, že jednotku neřídí přímo Kreml, byť o jejích akcích musí vědět.

„Při událostech kolem Skripala Kreml vyznamenal oba příslušníky. Vyznamenal i řadu ruských vojáků, kteří se účastnili okupace Krymu, přestože Kreml původně tvrdil, že s nimi nemá nic společného. Tyto argumenty svědčí o tom, že Kreml velmi dobře ví, co se v GRU děje,“ je přesvědčen podle serveru ct24.cz Karas a dodává, že GRU je přímo podřízena generálnímu štábu ruské armády a od roku 2018 ji vede Igor Kosťukov.

Média se kauze věnovala okrajově

Karas také upozorňuje, že ruským státem kontrolovaná média jen zřídka informovala o celém případu. Zpravodajská relace například zahájila svůj program dvanáctiminutovou reportáží o úspěších ruských krasobruslařů, dalších osm minut autoři kritizovali amerického prezidenta. Jen v jedné minutě pak po půlce pořadu došlo na zmínku o opuštění Prahy ze strany 18 diplomatů. Slovo Vrbětice ovšem nezaznělo.

Polský spolupracovník ČT v Moskvě Tomasz Dawid Jedruchow rovněž potvrdil, že režimní média informovala téměř výhradně o vyhošťování, a nikoliv o jeho odůvodnění. „Podrobnější informace i s kontextem událostí ve Vrběticích přinesla nezávislá internetová média, například web Meduza.io,“ uvádí server.

Český stát vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Dnes večer by se naopak z Moskvy měli do Prahy vrátit čeští diplomaté, které Rusko v reciproční akci vyhostilo ze své země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…