Zproštění v kauze daňového úniku je definitivní, rozhodl NS

04.02.2014 12:51 | Zprávy

Nejvyššímu státnímu zastupitelství se nepodařilo zvrátit zprošťující rozsudek nad někdejším šéfem Finančního ředitelství v Brně Miroslavem Čáslavským a daňovým poradcem Zdeňkem Riglem. Dovolání podané v jejich neprospěch odmítl Nejvyšší soud (NS). Čáslavský a Rigl patřili k početné skupině obžalovaných v kauze daňového úniku 158 milionů korun.

Zproštění v kauze daňového úniku je definitivní, rozhodl NS
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Zjistila to ČTK z veřejně dostupných informací o řízení. Oba čelili obžalobě z nadržování, Čáslavský navíc ze zneužití pravomoci. Podle státního zastupitelství Čáslavský předával Riglovi informace z vyšetřování daňového úniku. Navíc prý oba muži pomáhali stavebním firmám podezření vyvrátit. Případem se opakovaně zabýval zlínský krajský soud a Vrchní soud v Olomouci, nakonec odvolací instance v roce 2012 oba muže zprostila obžaloby.

Hlavním důvodem byla údajná procesní nepoužitelnost odposlechů, které původně představovaly hlavní důkaz. Podle vrchního soudu nebyly povoleny řádným způsobem a s dostatečným odůvodněním. Podle Nejvyššího státního zastupitelství ovšem vrchní soud přišel s podobným výkladem nepochopitelně pozdě - předtím neměl vůči odposlechům námitky.

„Postup odvolacího soudu odporující požadavkům trestního řádu měl za následek, že došlo k vydání nepředvídatelného a překvapivého zprošťujícího rozhodnutí, které se nachází v diametrálním protikladu se skutkovými závěry jemu předcházejícího odsuzujícího rozhodnutí soudu prvního stupně," stálo v dovolání státních zástupců.

NS ovšem zprošťující verdikt ponechal v platnosti. Dovolání odmítl, odůvodnění zatím nezveřejnil. Podle mluvčího NS Petra Knötiga bylo dovolání podáno z jiného důvodu, než připouští trestní řád.

Podstatou celé kauzy bylo podezření z nelegální výroby alkoholu na Zlínsku. Obžalobě čelilo 16 lidí, potrestána byla jen část, většinou si kvůli délce procesu vyslechli jen podmíněné tresty.

Podle obžaloby v letech 2000 až 2002 tehdejší ředitel společnosti Morávia-Chem nakoupil téměř 700.000 litrů lihu, který byl určen na výrobu kapalin do ostřikovačů. Líh ale údajně sloužil k výrobě alkoholu bez odvedení spotřební daně. Několik stavebních firem kvůli tomu vyrábělo fiktivní doklady, podle kterých byl přípravek využit na stavbách - například jako přísada do omítek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…