Zrušil bych OSA a všechny podobné organizace, vzkazuje senátor Valenta nad novelou autorského zákona

09.03.2017 18:15 | Zprávy

Senátor Ivo Valenta (Strana soukromníků) se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k autorskému zákonu, jenž právě prochází legislativním procesem. Je však kritický – zákon podle něj není dobře zpracovaný.

Zrušil bych OSA a všechny podobné organizace, vzkazuje senátor Valenta nad novelou autorského zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta

„Dosavadní právní úprava je v oblasti regulace činnosti kolektivních správců (především OSA) nedostatečná. Bohužel není v silách senátu, aby převzal zodpovědnost za ministerstvo a v tak krátké lhůtě, kterou má k dispozici, dokázal všechny nedostatky a chyby formou zásadních úprav odstranit. Proto považuji za částečný úspěch, že dnes senátem prošla novela z Poslanecké sněmovny, která je alespoň mírným posunem a přináší zpřísnění pravidel pro fungování kolektivních správců,“ podotkl Valenta.

Zároveň dodal, že je rád, že se podařilo osvobodit folkloristy a spolky, které se věnují reprodukci lidové, neautorské hudby, od přebytečné administrativy.

„Již nyní mám navíc připravenu komplexní novelu autorského zákona, kterou bych rád předložil ještě v průběhu letošního roku. Kolektivní správci musejí být pod kontrolou. Není možné, aby hospodařili s penězi nás všech, libovolně si nastavovali pravidla svého fungování, a nikdo přitom nevěděl, jak je s finančními prostředky, kdy se jedná jen v případě OSA ročně až o miliardu korun, nakládáno. Kdyby to bylo jen na mně, všechny obdobné organizace bych zrušil,“ řekl rázně Valenta.

Celý text Ivo Valenty: 

"Autorský zákon není dobře zpracovaný. Dosavadní právní úprava je v oblasti regulace činnosti kolektivních správců (především OSA) nedostatečná. Bohužel není v silách Senátu, aby převzal zodpovědnost za ministerstvo a v tak krátké lhůtě, kterou má k dispozici, dokázal všechny nedostatky a chyby formou zásadních úprav odstranit. Proto považuji za částečný úspěch, že dnes Senátem prošla novela z Poslanecké sněmovny, která je alespoň mírným posunem a přináší zpřísnění pravidel pro fungování kolektivních správců.  Jsem rád, že se nám podařilo osvobodit folkloristy a spolky, které se věnují reprodukci lidové, neautorské hudby, od přebytečné administrativy. Již nyní mám navíc připravenu komplexní novelu autorského zákona, kterou bych rád předložil ještě v průběhu letošního roku. Kolektivní správci musí být pod kontrolou. Není možné, aby hospodařili s penězi nás všech, libovolně si nastavovali pravidla svého fungování a nikdo přitom nevěděl, jak je s finančními prostředky, kdy se jedná jen v případě OSA ročně až o miliardu korun, nakládáno. Kdyby to bylo jen na mně, všechny obdobné organizace bych zrušil. IV"

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

Glenn Eric Andre Diesen, norský politolog, má za to, že Američané vlastně dlouho plánovali, jak jedn…