Zrušili jádro. Teď Němci hlásí: Chceme být první! Investujeme

18.03.2024 10:33 | Zprávy

Německo chce do roku 2028 investovat do výzkumu jaderné fúze více než 1 miliardu eur. Spolková ministryně pro vzdělávání a výzkum v březnu představila nový program financování výzkumu jaderné fúze, jehož cílem je připravit půdu pro výstavbu první fúzní elektrárny v Německu do roku 2040. „Chci, abychom v Německu byli mezi prvními, kdo postaví fúzní elektrárnu,“ prohlásila ministryně. V Německu má jaderná energie dle průzkumu veřejného mínění 42 procent.

Zrušili jádro. Teď Němci hlásí: Chceme být první! Investujeme
Foto: Spolkové ministerstvo vnitra, Henning Schacht
Popisek: Spolková ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzingerová představila nový program financování "Fúze 2040 - výzkum na cestě k fúzní elektrárně".

Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum 13. března zveřejnilo nový program financování energie z jaderné syntézy. Program „Fúze 2040 – výzkum na cestě k fúzní elektrárně“ představila spolková ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzingerová (FDP).

„Globální závod je v plném proudu. Chci, abychom v Německu byli mezi prvními, kdo postaví fúzní elektrárnu. Tuto obrovskou příležitost nesmíme propásnout, zejména s ohledem na růst a prosperitu,“ zdůraznila spolková ministryně pro výzkum Stark-Watzingerová. Německo dle ministerstva svým vynikajícím výzkumným prostředím a silným průmyslem nabízí výborné podmínky pro výstavbu fúzních elektráren.

Jaderná fúze se od klasického jaderného štěpení výrazně liší. Jedná se o proces spojování lehčích atomových jader, jako je vodík nebo helium, za vzniku těžšího jádra, při kterém se uvolňuje obrovské množství energie. Na rozdíl od toho jaderné štěpení zahrnuje rozdělení těžších atomových jader, jako je uran nebo plutonium, na menší fragmenty. Jaderná fúze vyžaduje extrémní teploty a tlaky, zatímco jaderné štěpení může probíhat i za nižších podmínek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Diletantství, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJan Turoň , 18.03.2024 11:09:00
Německo se odstřihlo od levného plynu, zrušilo si jaderné a uhelné elektrárny - impulzivní, nepromyšlené rozhodnutí s obrovskou škodou odbyté bohorovným "wir schaffen das". Nestojí za tím ani náznak analýzy: investice do fúze je příležitost, ale spoléhání se na to je hrozba ve SWOT. Politici a lobbisté sklízejí jen pozitivní důsledky, ty negativní delegují na společnost prostřednictvím daní, a tak se nerozpakují pokoušet se za miliardy poroučet větru a dešti. Dobrovolně toto schéma neopustí, a tak končí pod tíhou korupce západní demokracie.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…