Zrušili jádro. Teď Němci hlásí: Chceme být první! Investujeme

18.03.2024 10:33 | Zprávy

Německo chce do roku 2028 investovat do výzkumu jaderné fúze více než 1 miliardu eur. Spolková ministryně pro vzdělávání a výzkum v březnu představila nový program financování výzkumu jaderné fúze, jehož cílem je připravit půdu pro výstavbu první fúzní elektrárny v Německu do roku 2040. „Chci, abychom v Německu byli mezi prvními, kdo postaví fúzní elektrárnu,“ prohlásila ministryně. V Německu má jaderná energie dle průzkumu veřejného mínění 42 procent.

Zrušili jádro. Teď Němci hlásí: Chceme být první! Investujeme
Foto: Spolkové ministerstvo vnitra, Henning Schacht
Popisek: Spolková ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzingerová představila nový program financování "Fúze 2040 - výzkum na cestě k fúzní elektrárně".

Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum 13. března zveřejnilo nový program financování energie z jaderné syntézy. Program „Fúze 2040 – výzkum na cestě k fúzní elektrárně“ představila spolková ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzingerová (FDP).

„Globální závod je v plném proudu. Chci, abychom v Německu byli mezi prvními, kdo postaví fúzní elektrárnu. Tuto obrovskou příležitost nesmíme propásnout, zejména s ohledem na růst a prosperitu,“ zdůraznila spolková ministryně pro výzkum Stark-Watzingerová. Německo dle ministerstva svým vynikajícím výzkumným prostředím a silným průmyslem nabízí výborné podmínky pro výstavbu fúzních elektráren.

Jaderná fúze se od klasického jaderného štěpení výrazně liší. Jedná se o proces spojování lehčích atomových jader, jako je vodík nebo helium, za vzniku těžšího jádra, při kterém se uvolňuje obrovské množství energie. Na rozdíl od toho jaderné štěpení zahrnuje rozdělení těžších atomových jader, jako je uran nebo plutonium, na menší fragmenty. Jaderná fúze vyžaduje extrémní teploty a tlaky, zatímco jaderné štěpení může probíhat i za nižších podmínek.

Produkty a rizika obou procesů jsou odlišné: Zatímco jaderná fúze produkuje převážně helium a má potenciál být čistým zdrojem energie, jaderné štěpení vyprodukuje radioaktivní odpad a vyžaduje opatření k jeho řízení.

Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum již delší dobu financuje výzkum jaderné fúze v Ústavu Maxe Plancka pro fyziku plazmatu (IPP) v Garchingu a Greifswaldu, v Technologickém institutu v Karlsruhe (KIT) a ve Výzkumném centru v Jülichu (FZJ). Nový program financování projektů přidává k tomuto institucionálnímu financování druhý pilíř.

Cílem programu financování projektů je v první fázi do začátku roku 2030 pokročit v technologiích, komponentech a materiálech potřebných pro fúzní elektrárnu. Druhá fáze se pak zaměří na integraci do konstrukce elektrárny.

Program financování je otevřen všem technologiím a týká se jak technologie magnetického udržení, tak laserové fúze, uvádí ministerstvo. Program je zaměřen na výzkum ve spolupráci jako formu partnerství veřejného a soukromého sektoru. Projekty byl měly být realizovány společně výzkumnými institucemi, univerzitami a průmyslem, což by následně mělo umožnit, aby nové poznatky z výzkumu byly převzaty v rané fázi a know-how bylo předáno domácímu průmyslu k dalšímu využití.

Spolu s prostředky, které jsou již určeny výzkumným institucím, poskytne ministerstvo pro vzdělávání a výzkum na výzkum jaderné fúze do roku 2028 více než 1 miliardu eur. Už v září 2023 Stark-Watzingerová oznámila, že Německo v příštích pěti letech výrazně zvýší financování výzkumu jaderné syntézy o dalších 370 milionů eur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Diletantství, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJan Turoň , 18.03.2024 11:09:00
Německo se odstřihlo od levného plynu, zrušilo si jaderné a uhelné elektrárny - impulzivní, nepromyšlené rozhodnutí s obrovskou škodou odbyté bohorovným "wir schaffen das". Nestojí za tím ani náznak analýzy: investice do fúze je příležitost, ale spoléhání se na to je hrozba ve SWOT. Politici a lobbisté sklízejí jen pozitivní důsledky, ty negativní delegují na společnost prostřednictvím daní, a tak se nerozpakují pokoušet se za miliardy poroučet větru a dešti. Dobrovolně toto schéma neopustí, a tak končí pod tíhou korupce západní demokracie.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…