„Zrušení nejnižší sazby DPH, které navrhuje Ministerstvo financí, v souhrnu představuje zvýšení daňové zátěže lidí, zvýšení inflační zátěže lidí. Vláda přitom říkala, že daně zvyšovat nebude, posléze, že nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž. A také říkala, že ví, jak si s inflací poradit a zkrotit ji,“ poznamenává na svém twitterovém profilu ekonom Lukáš Kovanda.
Zrušení nejnižší sazby DPH, které navrhuje Ministerstvo financí, v souhrnu představuje
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 11, 2023
1. zvýšení daňové zátěže lidí,
2. zvýšení inflační zátěže lidí.
Vláda přitom říkala, že daně zvyšovat nebude, posléze, že nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž. A také říkala, že ví, jak si… pic.twitter.com/wXP5n9KrOj
Česká televize (ČT) v neděli uvedla, že podle návrhu Ministerstva financí by se měly nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent sloučit na 14 procentech, zároveň by se měly některé položky přesunout ze snížených sazeb do základních. Ministerstvo financí včera upozornilo, že úpravy DPH budou muset ještě posoudit předsedové koaličních stran společně s dalšími opatřeními pro konsolidaci rozpočtu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nejsou zveřejněné materiály finální návrh, ten vláda představí za měsíc.
ČT s odvoláním na údaje MF uvedla, že by navržené změny DPH přinesly státu zhruba 24 miliard korun. Podle Hradila je to uvěřitelný odhad, bez přesnějších podkladů ho ale nelze ověřit. Dufek předpokládá, že za předpokládaným nárůstem inkasa DPH bude fundovaný odhad Ministerstva financí, který se dá těžko rozporovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.