Další problém je věrohodnost zpravodajství. V televizi uvedená nepravdivá sdělení ničí životy řady občanů a jejich rodin. Veřejně sdělenou dehonestaci lze velmi těžce napravit omluvou. Svým jednáním rozšiřují desinformace a propagandu možná různých zájmových skupin a ovlivňují negativně veřejné mínění a náladu ve společnosti. Takovéto jednání je zcela v rozporu s kodexem ČT a slušnými mravy. Sledovanost veřejnoprávní České televize je vysoká a tím dochází k ovlivňování veřejného mínění ve velkém rozsahu.
To jsou důvody, proč musíme dbát na to, aby veřejnoprávní televize nepodléhala žádným zájmovým skupinám z tuzemska i zahraničí, politickým diktátům a lobbistickým zájmům ku prospěchu jednotlivce, či určité skupiny. Objektivita i nezávislost musí být zajištěna, jinak není možné považovat medium za veřejnoprávní. Občané požadují, aby se zákonodárci zabývali úpravou zákona o České televizi, jako veřejnoprávním médiu.
Občané požadují, aby se zprůhlednilo hospodaření ČT a zpřístupnila kontrola hospodaření občanům a to transparentním způsobem.
Jako jeden z příkladů hrubého porušování zákona o televizním vysílání uvádíme trestní oznámení, které bylo podáno na právnickou osobu ČT v souvislosti s nepravdivými informacemi uvedenými v hlavním zpravodajství v lednu 2018.
Dále je to celá řada stížnosti, (nejen osob, ale i spolků), které byly podány na Radu pro rádiové a televizní vysílání.
Požadujeme, aby veřejnoprávní media nepracovala v rozporu se zákonem, na základě kterého byly zřízeny. Porušování zákonů je porušování zákonů i v této oblasti!
Ing. Alena Vitásková
předsedkyně IAV
chráníme práva občanů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV