Mnohé české sdělovací prostředky také šláply vedle, když oznamovaly titulkem, že KLDR se zbláznila, jelikož očekává kondolence z Jižní Koreje. Severní Korea se však nezbláznila. Vdova po bývalém jihokorejském prezidentovi Kimovi Te-džungovi devětaosmdesátiletá I He-ho přijela do Pchjongjangu osobně vyjádřit lítost nad smrtí Kim Čong-ila. V severokorejské metropoli se zdrží dva dny. Předseda Kim Čong-il zaslal delegaci na pohřeb jejího manžela před třemi lety, považovala tedy za svou povinnost osobně vyjádřit soustrast nad dilktátorovým úmrtím.
Do Pchjongjangu zavítala i předsedkyně správní rady jihokorejského holdingu Hyundai, jejíž zesnulý manžel udržoval se severními sousedy obchodní styky. Obě dámy a jejich delegace mají asi štěstí, že v Koreji neplatí české zákony, jinak by měly podle Františka Matějky na krku § 403 - Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.
(1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let. Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 403 odst. 1, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Citace z blogu pana Matějky: „Podávám tímto trestní oznámení na předsedu Komunistické strany Čech a Moravy a poslance Parlamentu České republiky Vojtěcha Filipa pro trestný čin, spáchaný podle § 404 Zákona č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník. Odůvodnění: Na základě informací zveřejněných médii se domnívám, že jmenovaný se tohoto jednání dopustil svou kondolencí ke smrti komunistického vůdce Severní Koreje Kim Čong-ila…“
Cituji její obsah: „Vážený soudruhu, se zármutkem v srdci jsem přijal smutné zprávy, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zemřel. Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje. Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi. Přijměte, prosím, můj soudružský pozdrav.“
A toto trestní oznámení si přidali k dárkům pod stromeček šéfové Policie České republiky cestou postoupení Nejvyšším státním zastupitelstvím, Jezuitská 4, Brno, PSČ 660 55. Škoda, že kopii nedostal soudruh Filip, asi mu pan Matějka nechtěl kazit Štědrý večer.
Korejská lidově demokratická republika je podle blogera „ovládána nedemokratickým systémem, který perzekuuje vlastní občany a programově popírá svobodu slova a za její projev své občany trestá. Hlavní vůdčí osobou tohoto systému byl do své smrti právě předseda Výboru národní obrany Korejské lidově demokratické republiky, nejvyšší velitel Korejské lidové armády a generální tajemník Ústředního výboru Korejské strany práce, Kim Čong-il. Nebylo možné, aby se výše uvedené dělo bez jeho vědomí, souhlasu a přímé účasti…“
Přes výše uvedené vyslovují Vojtěch Filip a zmíněné dvě dámy ve své kondolenci přesvědčení, že Korejská strana práce, které byl Kim Čong-il hlavním představitelem, překoná nynější smutek. Tak se dopustily projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Osobně bych přidal upozornění, že automobilka Hyundai v Česku je jistě provozně i duševně spojena se svým ředitelstvím v Jižní Koreji, takže by mohla odpovídat i za činy předsedkyně správní rady jihokorejského holdingu Hyundai… Vzhledem k tomu, že neznáme text kondolence zmíněných vdov, můžeme si snad myslet, že pouhá podpora diktátorského severokorejského režimu trestná není...?
Inu, zřejmě to bude chtít mezinárodní zatykač a zapojení Interpolu. Co jinak s tím, když dle listu The Guardian by jedním z mála zahraničních hostů měla být i slavná japonská kouzelnice známá jako Princezna Tenko, která před Kimem vystoupila v roce 1998 a 2000…?
Vyšlo na blogu iDnes. Publikováno se svolením autora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz