Daniel Raus: Svět v roce 2012

30.12.2012 21:46 | Zprávy

Rok 2012 končí. Ve světě se toho událo hodně. Byl tento rok lepší nebo horší než ty před ním? Hodnotit jej můžeme samozřejmě z mnoha různých hledisek.

Daniel Raus: Svět v roce 2012
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ohňostroj

Jaký byl rok 2012? Nebyl to čas velkého optimismu ani pesimismu. Spíš snaha udržet jasný kurz ve chvíli, kdy je třeba proplout mezi nebezpečnými skalisky. Rok vynucených reforem a čekání na lepší časy. 

Eurozóna se snažila zachránit krachující Řecko, které ukázalo, že když se ignoruje ekonomika kvůli politice, přinese to těžkosti jak ekonomice, tak i politice. Řekové zavedli euro kvůli prestiži a krátkodobému zisku. Místo toho utržili ostudu a dlouhodobé trable. Celý rok se řešila otázka, kdo je další na řadě. A samozřejmě, kdo zaplatí řecké dluhy. 

Evropská unie dostala Nobelovu cenu, což vedlo k debatám. Naši představitelé se neúčastnili odevzdání a více méně potvrdili, že v otázce skepse nemáme konkurenta. Pravda, zásluhu na poválečném sjednocení mají hlavně Američané, ale bez Evropanů by to taky nešlo. 

V Americe proběhly napjatě očekávané volby. Vyhrál Barack Obama, ale přesvědčivé to nebylo. Čeká se na osobnost, která by dokázala vdechnout nový optimismus národu skalních pragmatiků se sklonem k idealismu. Republikáni ukázali, že takovou osobnost nemají. Tak se aspoň doufá v oživení největší ekonomiky světa. 

Rusko se dál vyhraňovalo vůči Západu. Chce vlastní podobu demokracie s autokratickými prvky. Hezky to ilustrovala šachová rošáda prezidentské a premiérské funkce, neboli Putina a Medveděva. Tvrdý postup vůči opozici a odstraňování nepohodlných osob nevěští nic dobrého. A Lenin je stále v mauzoleu. Není divu, že pokračuje velké stěhování Rusů z Ruska. 

Arabské revoluce prošly vystřízlivěním. Žezla se vesměs chytili islamisté, takže arabské jaro nepřineslo více svobody, ale více šárie. A Sýrii postihla občanská válka. Kde jsou ty časy, kdy tam ve velkém utíkali křesťané z Iráku? 

Čína pořád ještě doufá v budování kapitalismu pod vedením komunistické strany. Málo se ví o tom, jak se tamní společnost vyvíjí. Například náboženské hledisko bude pro budoucnost říše středu zřejmě důležité. Ale na bankovkách je stále ještě Mao Ce-tung. 

Takže zpráva o stavu světa v roce 2012 by mohla znít: Nic nového pod sluncem.  

Komentář zazněl v pořadu Křesťanský týdeník na stanici ČRo 1 - Radiožurnál

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Zdravím vás,

..... mám jeden jednoduchý dotaz. Proč si nenecháte právně zpracovat , co podepsal váš pan předseda ohledně Green Dealu. Ustavičně se o tom přete, lidi už to prostě nebaví. Před volbami by se to mohlo hodit. Koalice jiný zásadní orgument nemá.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Probíhá boj na život a na smrt

15:57 P. C. Roberts: Probíhá boj na život a na smrt

Někteří lidé budou považovat můj titul za nadsázku. Není. Trump, věřím, chápe, že je v boji na život…