Výchozí situace producentských zemí není ani zdaleka ideální. Na jedné straně totiž ropný trh čelí významnému nárůstu těžby, především v důsledku druhé vlny břidlicové revoluce v USA, na druhé pak nejistotě ohledně pokračujícího růstu globální ekonomiky. A právě tento mix, společně s rozvolněním amerických sankcí vůči Íránu, podnítil obavy z výrazného převisu nabídky nad poptávkou v příštím roce, které se projevily v prudkém propadu cen až pod 60 dolarů za barel.
Reakce v podobě omezení těžby ze strany kartelu OPEC+ se tedy nabízí. Nakonec na ní již od minulého týdne panuje principiální politická shoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, dvěma klíčovými státy aliance. O poznání palčivější otázkou tak zůstává jednak rozsah těžebních škrtů a současně jejich rozdělení mezi jednotlivé státy. Zatímco v prvním případě trh kalkuluje s hranicí 1 mil. barelů denně, v tom druhém je více než pravděpodobné, že největší část břemene ponese Saúdská Arábie, společně se SAE a Kuvajtem (a nedobrovolně i s americkými sankcemi zmítaným Íránem). Tyto země však budou tlačit na Rusko, aby ke společnému úsilí přispělo více než nabízenými 150 tis. barelů denně.
Ještě problematičtější pak může být komunikace finální dohody. Pokud se totiž státy na těžebních škrtech opravdu dohodnout, půjdou proti přání amerického prezidenta, který na twitteru opětovně agitoval proti omezení těžby. To představuje problém zejména pro Saúdy, kteří vděčí Trumpovi za podporu v kauze vraždy novináře Chášakdžího, a poslední, co by chtěli, je amerického prezidenta rozohnit.
Komunikace výsledné dohody tak nakonec může být velmi opatrná, zaměřená spíše na potřebu rebalancování trhu, než konkrétní čísla. Tak či tak ale očekáváme, že kartel nakonec - pod tíhou nedávného vývoje - k omezení těžby přistoupí, a to v rozsahu 1-1,5 mil. barelů denně. To by mělo zvrátit nepříznivý výhled na tržní bilanci v příštím roce, která by se mohla postupně vyrovnat. Podobně by pak z omezení těžby měla profitovat i cena ropy, která by se mohla vyhoupnout zpět nad 65 USD/barel.
Dominik Rusinko
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV