Chtělo by se uvést povídání o této mimořádné události slovy J. A. Komenského pronesenými v roce 1650 v uherském Blatném Potoku:
„ …Jaký božský dar věnovaný lidské mysli jsou tedy knihy. Nemilovat je znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem. A to je urážka Boha Stvořitele, který chce, abychom byli jeho obrazem…“
Knižní balíčky nakladatelství Olympia pro účastníky konference.
O knihách se na konferenci již první den hodně hovořilo. Opravdu hodně. A pozorný posluchač v podtextu jednotlivých příspěvků poznal jejich jednotící myšlenku : „ Společně česky napříč světadíly.“
Ve dnech 25. – 29. 7. 2022 se pod víc jak dvacítkou zkušených lektorů, vysokoškolských pedagogů, historiků, lingvistů a dalších, jak by se mapovala tato cesta a připravovala obsahově tak, aby čeština spojovala Čechy doma i ve světě a hlavně se „ ve světě“ neztratila.
Je možno jmenovat nepřeberné množství aktivit českých škol v zahraničí, studium a výuka češtiny je na mimořádně vysoké úrovni a je kontinuální s výukou u nás. Studenti z některých středních škol, kteří přicházejí do Čech studovat na školy vysoké nemají s českým jazykem žádné problémy…
Jen je velkou chybou, že tyto aktivity jsou v Čechách málo známé. Je přece báječné, že se v různých částech zeměkoule propaguje a učí češtině, kterou tam mnoho let zpátky přinesli naši předci a jak je dokumenty doloženo, vykonali na poli kultury a civilizace vůbec nezměrnou práci v oborech, které formovaly dnešní svět.
Nakladatelství OLYMPIA připravilo pro všechny účastníky konference knižní dárek, kterým jsou knihy, Strážci pražských ulic, České vánoce a sbírku básní Jana Zajíce nazvanou Verše. V prezentačním vystoupení byli účastnící konference seznámeni s nakladatelským programem Vědomostmi a sportem k sebevědomí, který nakladatelství před několika dny vyhlásilo. Mimo zmíněných publikací balíček obsahoval přehled Olympií vydaných titulů a informaci o vznikajícím Klubu čtenářů Olympia.
Součástí všech těchto materiálů byla samostatná prezentace Art Fóra 21 Bohemia, která představuje jeden z největších současných nakladatelských projektů, pentalogii Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu. Soubor stovek významých Čechů a Slováků, institucí a podniků, nehmotného dědictví, které se zapsal
Tento projekt po svém dokončení bude ozdobou knihoven všech škol v zahraničí a nejen tam.
Je možno říci, že je to základní poznání významu Čechů a Slováků doma i ve světě.
Účastnící konference při jednání.
Nakladatelství Olympia vyhlásilo na XIV. konferenci vyhlásilo soutěž pro žáky zahraničních škol, literární i výtvarnou, která pod myšlenkou Napiš o významných lidech z tvého okolí, chce dětským pohledem přiblížit občany českých menšin a jejich práci našim dětským i dospělým čtenářům. Z odměněných prací bude vydán sborník.
Nakladatelství bude hledat cesty a možnosti k pravidelnému doplňování knižního fondu knihoven všech zahraničních škol a vytvoří pro ně příznivé ceny.
Všechny aktivity OLYMPIA směřují v Čechách i v zahraničí k naplnění programu Vzděláním a sportem k sebevědomí.
Manažer nakladatelství Olympia mgr. F. Mareš při prezentaci.
Jaksi jsme v záplavě marketingových a globalizačních nesmyslů zapomněli, že vzdělání je proces, že pohyb je základ zdraví a má-li člověk tyto dva dary, má právo i povinnost být sebevědomý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV