František Mareš: O knize závažných otázek (a o možnostech jejich řešení)

30.08.2021 11:23 | Zprávy

Pod číslem 4149 vydalo nakladatelství Olympia knihu senátora Jaroslava Doubravy „Cikáni ( Romové ) aneb To, o čem se nesmí mluvit“.

František Mareš: O knize závažných otázek (a o možnostech jejich řešení)
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, manager nakladatelství Olympia a programu: Vzděláním a sportem k sebevědomí

Na zadní straně obálky se dočteme, jak početná cikánská/romská menšina v České republice je, a jak problematika soužití tento menšiny předznamenává politiky a žurnalisty zamlčovaný problém, který bude spojen s imigrací uprchlíků z islámských zemí.

Paralela tohoto srovnání vyvolává vnitřní pocit obsahu biblického tvrzení „ … neboť nevědí, co činí. “ a zároveň upozorňuje na naši demokracii, která ač je ozdobená jakýmikoli přívlastkem, mladá, historicky nezažitá, rodící se, má k naplnění skutečného obsahu daného pojmu stále daleko.

Ale vraťme se ke knize samé.

Na dvě stě padesáti stranách, téměř dokumentaristického textu se čtenář seznamuje, a je třeba říci, že velice zasvěceně, s problematikou cikánské/romské menšiny v naší zemi. S problematikou, která v mnoha městech přerůstá označení „místní“ a varovně upozorňuje na fakt, že demokracie – ta skutečná, je složena z práv a povinností, že většina usměrňuje menšinu, a že člověk, jakýkoli, je hoden mzdy své, ale musí si ji zasloužit. Byť v menšině, ale v množině národa a zákonech státu, ve kterém žije. A musí se těmito zákony řídit. Protože jejich nedodržování je stejně nebezpečné, jako vjet do rušné křižovatky na červenou. Společenské havárie oproti automobilovým jsou katastrofického dopadu a jejich řešení trvá, jak víme ze zkušenosti, desítky let.

Můžeme říci, že virtuální realita počítačových her, se z obrazovek jaksi vloudila do uvažování některých politiku, o aktivistech nemluvě, a ti skutečný narůstající problém společnosti řeší tak, že připomíná vypnutí počítače.

cikáni

Publikace Jaroslava Doubravy dokumentuje nejen současnou realitu spojenou s (ne)řešením cikánské/romské problematiky, ale vytváří prostor pro zamyšlení zda náš stát neztrácí na svéprávnosti, zda naše refrénová demokracie není projevem ztráty národní hrdosti, dokladem slabosti naší státní správy a vyslovuje otázku zda parlament a senát, zvolený svými voliči, skutečně řeší existující společenskopolitické konflikty, nebo jen přitakává bezduchým bruselským nařízením.

Evropská unie je společenstvím samostatných států, které mají vlastní historickou zkušenost, vlastní zvyky, kulturu, literaturu, a pokud měla tato unie být funkční, měli by její Evropané znát alespoň v obrysech historii druhých států. Pro europoslance by to měla být nedílná povinnost a podmínka pro výkon jejich funkce.

Při různých vystoupeních našich i cizích VIP politiků pociťujeme, že neznají ani historii vlastního národa a státu a těch druhých teprve ne.

Proč se tedy pozastavovat nad tím, že cikánské/romské děti nechodí do školy, když někteří z poslanců ve svých výrocích k národu bezděčně dokládají zvláštní nepoznamenání vzděláním.

cikáni

Kniha Jaroslava Doubravy na svých stránkách shrnuje současnou problematiku cikánů/Romů a na základě osobních zkušeností a zkušeností jiných předkládá možnou podobu řešení.

Islámská paralela je zvolena autorem jako zrcadlový úkaz cikánské/romské otázky. Imigrace je cílem cesty za lepším životem pro lidí, kteří žijí v problematických teritoriích útisku a válek. Ale klademe si my, Evropané, otázky vzniku těchto teritorií. Klademe si otázku, jak je to možné, že Angličané nedobili Afganistán po dobu sedmdesáti let, Sovětský svaz marně válčil s mužahedíny dvacet let a Američané vyklidili Afganistán také po dvaceti letech. Statisíce lidských životů a biliony korun stála tato taškařice, aby nakonec „ v sandálech z pneumatik a s nedokonalou výzbrojí zvítězil Talibán“.

Ale je třeba připomenout jedno: Angličané chtěli Afgáncům vnutit kolonialismus, Sověti socialismus, Američané globální kapitalismus. Vždy pod nějakou politickou rouškou. Neuspěli ani jeden. Protože zapomněli, že existuje něco jako idea národa a vlasti, idea příslušnosti ke své zemi a její historii a že ne vše se dá koupit a zaplatit penězi.

A to, co by nás mělo děsit, je sám obsah slova mužahid, člověk bojující za víru a vítězství víry je cílem boje.

Naši představitelé a média spolu s nimi jaksi zapomněli, že existuje něco jako idea národa a vlasti, idea příslušnosti ke své zemi a její historii a že ne vše se dá koupit a zaplatit penězi, jak je z éteru a obrazovek neustále slyšet.

Nechybí snad nám samým sebevědomí a hrdost na to, že jsme Češi a žijeme v zemi, která byla, je a bude krásná, jejíž „ synové a dcery“ oslovovali Evropu i svět a formovali jeho kulturně ekonomickou podobu?

Nedali jsme snad světu značku neoddiskutovatelné kvality Made in Czechoslovakia? Proč si tedy naší zemi nechávat svévolně ničit a demokraticky nebránit to, co ještě po peripetiích nepovedené privatizace zbylo?

To, co svazuje lidi různé pleti, náboženství, názorů, je porozumění a pokora před tím, kdo mi poskytuje dobro a poděkování za to není ponížení.

Ale rozumíme my skutečně Romům, pochopíme islámské imigranty? A pochopí oni nás? Jazyk, jako základní dorozumívací prostředek, když jej neumíme, selhává. Znakovou řeč neumíme a boží osvícení…? Když Bůh chtěl potrestat zpupnost Babylonu vytvořil z jednoho změť jazyků a lidé si najednou neporozuměli. Jak tedy postavit horu až do nebes. Jak vytvořit této hoře podobající se demokracii?

Funkčnost soukolí se vysvětluje „ jako dvojice nebo soustava kol společně zabírajících…“, když některé chybí, nefunguje. A kdo dokáže odhadnout, kolik jich chybí k dobré funkčnosti tomu našemu.

cikáni

Kniha Jaroslava Doubravy Cikáni(Romové)aneb to, o čem se nesmí mluvit, ve svých jednotlivých kapitolách shrnuje současnost cikánské/romské problematiky u nás, nabízí možná řešení daných konfliktů a čtenáře vede k zamyšlení na jehož konci je to, co nám stále chybí, zdravý rozum.

A samozřejmě, jako každý odpovědný občan-politik varuje před následky neřešených a povrchně řešených problémů jak cikánů tak imigrace. Je to rastr historické moudrosti: „ Kdo seje vítr, sklízí bouři.“

Doubravovu knihu by měli mít ve svých knihovnách a číst ji, pracovníci obecních úřadů, pedagogové škol základních, středních i vysokých, a napříč politickým spektrem by ji měli číst představitelé politických stran.

A nyní, v době volebních gulášů, které připomenou komedii dell arte, protože jako v ní jsou političtí aktéři jednotlivých stran po desetiletí jaksi neměnní, by jim pomohla formovat politické programy a když ty ne, tedy se alespoň zamyslet nad způsobem plnění jejich slíbeného obsahu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Trump se chce setkat s Putinem

12:17 Jan Urbach: Trump se chce setkat s Putinem

Nově zvolený americký prezident Donald Trump řekl, že se těší na setkání s ruským prezidentem Vladim…