František Matějka: Dobrovolnictví v EU „zdarma“ aneb jak ohnout mladý prut

29.10.2012 13:43 | Zprávy

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Když se naučíš v mládí krást, zpravidla kradeš dál. A když tě v mládí naučí, že dostat něco zdarma je normální, chceš to dál a divíš se, když ti to někdo nechce platit. Vždyť tě to přece učili už na škole.

František Matějka: Dobrovolnictví v EU „zdarma“ aneb jak ohnout mladý prut
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Program „Mládež v akci“ dostal na sedm let 885 milionů EUR. Tyto peníze jsou určeny skupinám mladých lidí a neziskovým organizacím na realizaci veřejně prospěšných projektů s cíli, které si ve svých heslech nezadají s obdobím komunistické normalizace. „Posílit zapojení mladých lidí do společnosti“, „rozvíjet a podporovat u nich toleranci, solidaritu a přispět tak ke zvýšení sociální soudržnosti EU“, „podpořit vzájemné porozumění mezi mladými lidmi z různých zemí“, přispět k rozvoji systémů podporujících aktivity mladých lidí a kompetencí neziskových organizací působících v oblasti mládeže“ a „podnítit rozvoj evropské spolupráce v oblasti mládeže“. To vše pro studenty od 15 do 28 let, u nichž chce skrze tyto aktivity Evropská unie podporovat „evropské občanství“, „aktivní účast mladých lidí“, „kulturní rozmanitost“ a „začlenění mladých lidí s omezenými příležitostmi“.

V rámci programu a dobrovolnictví se ve všech materiálech potkáte s větami jako „pojeďte s námi ZDARMA na školení a dozvíte se více“, „ubytování a strava na místě zajištěna ZDARMA“, „před odjezdem se dobrovolník ZDARMA zúčastní předodjezdového školení“, „Je Vám 18-30 let? Rádi cestujete? Chcete se něco nového naučit a zároveň být užiteční? Láká Vás poznat život v cizí zemi na vlastní kůži? Toužíte získat pracovní zkušenosti jako dobrovolník/dobrovolnice - a to vše téměř ZDARMA“, „program Vám ZDARMA nabízí možnost… (toho či onoho)“.

A pak se snažte vysvětlit mnohdy i vysokoškolsky vzdělaným lidem, že to ZDARMA nebylo zdarma ani omylem, že někdo jiný musel vydělat svou prací na odvody do pokladny EU na podobné programy, že někdo jiný musel zaplatit daně ze své práce, že někdo jiný neměl na svoje potřeby, když platil „potřeby“ jeho. Je to marné, je to marné, je to marné. Hustí to do nich už školního věku. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš – to už daleka neplatí ve své původní myšlence. Zmrvili i tohle. Teď se hodí ohnutý člověk v co nejmladším věku. On z něho totiž bude taky volič, který to bude dál udržovat svým hlasem při životě. A až to rupne, a ono to rupne, bude si i se svým diplomem lámat hlavu nad tím, jak se to stalo, když to tak krásně fungovalo... 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…