Tato věta by se měla stát základem výuky na základních školách a prolínat by se měla všemi předměty na školách středních i vysokých. Pregnantní znalost její podstaty by měla být základem pro každého voliče u volební urny, až se na něj z billboardů bude zase usmívat někdo, kdo mu bude tvrdit, že s korupcí zatočí. Kdyby ta věta byla na občanském průkazu hned pod názvem republiky, vůbec bych se nezlobil. Klidně bych ji dal do rámu do každé třídy vedle státního znaku.
dojna_krava.PNGVšimli jste si, že nejvíce vykřikují o potřebě snížit míru korupce ti, kteří ji buď zákony umožnili, nebo z ní v různých formách žili? Mám pro to jediné vysvětlení. Divili byste se, kde najdete v tom našem zřízení nejkonkurenčnější prostředí. Není to ani v přeregulovaném podnikání živnostníků, kteří pro papíry nevědí kam dřív skočit, ani v oblasti pracovněprávních vztahů při soutěži mezi zregulovanými zaměstnanci. Nejvíce konkurenční prostředí je v oblasti korupce v kontextu veřejné kasy, přičemž krize zjevně zasáhla i zde, peněz ve veřejné kase je málo a chtít po lidech stále víc je nepopulární. Nejde o to korupci snížit, ale nepřipustit v neprospěch těch stávajících možnost korupce nové, neřízené, která by nebyla pod jejich kontrolou. Také proto najdete mezi zaručenými hesly při řešení korupce pokrytecké teze o tom, že daleko důležitější, než koukat do minulosti, je dívat se hlavně vpřed...
Dvacet let plná huba řečí před volbami napříč dosavadním politickým parlamentním spektrem. Dvacet let bez výsledku a teď do toho krize, která neznamená nic jiného, než ohrožení čerpání, které ti nahoře už považují pomalu za jakousi obdobu zvykového práva. Tady nejde o pravolevé vidění politiky, o zelené nebo rudé. Jde o princip. Jen těžko si můžeme myslet, že se do sněmovny a na ministerstva dostane něco jiného, než je co do počtu a poměrného zastoupení to samé mezi lidmi v zemi. Představa o tom, že vládnout bude někdy skutečná elita, je pohádka. Odporuje to totiž současnému principu zastupitelské demokracie v kombinaci s rovným volebním právem.
Není jiné cesty, než se pokusit odstranit příčiny a ne lepit či mnohdy jen vědomě a cíleně retušovat následky. Existuje jediný možný způsob skutečného boje proti korupci ve veřejné sféře, která připravila občany České republiky za posledních dvacet let o stovky miliard, možná blížící se k bilionu korun. Veřejnou sféru je nezbytně nutné zásadním způsobem omezit, tam kde to jde, tak její dosavadní vliv zcela zrušit, a nechat lidi a firmy rozhodovat o svých penězích a vyprodukovaných hodnotách. Až Vám zase někdo zaručeně nový bude na billboardech vysvětlovat, že právě on toho má najednou plné zuby a s korupcí zatočí, hledejte vedle těch slov jiná, o mnoho větší. Ta, která budou nabízet podstatně menší vliv státu na život lidí v něm. Když je tam nenajdete, budou slova o korupci jen dalšími v řadě keců, kterými nás krmí celých dvacet let, tentokrát jen z jiných úst a vyretušovaného úsměvu PR agenturou.
Mimochodem, jen takový jeden aktuální příklad z mnoha: Česká republika, tedy i Vy, každý z Vás, se přes opakované výzvy ze zahraničí nepřihlásila ve Švýcarsku skrze své orgány a instituce k trestnímu řízení včas a nemůže tak dosáhnout na pravděpodobně nelegálně vyvedené miliardy korun pri privatizaci Mostecké uhelné. Prý prošvihla lhůtu. Také chcete znát jména odpovědných osob a hnát je místo ztráty tří měsíčních platů k plné náhradě takto způsobené škody? Tak si ty billboardy příště prohlídněte raději dvakrát...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: František Matějka