František Štván: Bylo jich pět!

18.05.2013 9:37 | Zprávy

Všichni byli vzdělaní. Nikdo z nich tehdy nebyl důchodce, dlouhodobě nemocný, nezaměstnaný, odkázaný na sociální dávky, natož etnicky nepřizpůsobivý. A přesto toho mají podle švýcarských vyšetřovatelů v neprospěch naší státní kasy v kauze mosteckých dolů hodně na svědomí. Jak je to možné, když pravicoví mudrlanti do omrzení řvou, že státní kasu fatálním způsobem zatěžovali, zatěžují a pokud je pořádně "nesejmou" tak budou zatěžovat, sociální skupiny obyvatel, mezi které tato pětice nepatřila?

František Štván: Bylo jich pět!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Jak je možné, že jen na tyto skupiny je stát mimořádně přísný? Že by to byla náhoda? Ne, v žádném případě. Výčet pracovitých a vzdělaných, jejichž zbohatnutí nebudí oprávněnou důvěru, neboť poctivce z nich de iure udělaly, dělají a dělat budou "jen" cíleně (?) špatné zákony,bezzubá role státních represivních orgánů a prognosticky špatné úsudky mocných, by mohl pokračovat. Legislativní a represivní útoky na nejslabší a nejchudší část naší společnosti měly, mají a vždy budou mít jediný cíl. Zajistit, aby bylo ve státní kase dost peněz, které by šlo ukrást. Kdybych neměl pravdu, tak máme zákony a represivní dohledy, které by nešlo  tak snadno při okrádání státu ve velkém obelstít. Prostě z nich bych šel strach, jako např. "z dobrovolného"(díky šikaně) odchodu ze zaměstnání, který se trestá snížením podpory v nezaměstnanosti.

Fakta z tisku:

Antonín Koláček (53) Vystudoval ekonomii a řízení na VŠCHT a nastoupil do Čokoládoven. Poté přešel do Komerční banky, kde se věnoval personalistice. V roce 1995 ho banka vyslala jako svého zástupce do dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti, už o tři roky později se stal skrytým spolumajitelem firmy. Z dolů odešel v roce 2008. Podle obžaloby měl ve struktuře Appianu původně 20 %, později vzrostl na 40 %. Podle obžaloby se podílel na praní peněz, podvodu na státu, porušení povinností při správě cizího majetku. Celkem měl získat z dolů 5,5 miliardy korun.

Oldřich Klimecký (73) V 90. letech byl generálním ředitelem MUS, později zasedal v její dozorčí radě. Švýcarská prokuratura ho viní z praní peněz ve Fribourghu a v Curychu, z podílení se na porušení povinností při správě cizího majetku, podvodu spojeného se zpronevěrou 2,5 miliardy korun a 150 milionů dolarů a z podvodu spojeného s koupí akcií MUS od státu. V obžalobě prokuratura tvrdí, že podle smlouvy z roku 2004 získal z transakce MUS půl miliardy, a to prostřednictvím své firmy Arctic Associates na ostrově Man.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Muži v ofsajdu

11:34 Jiří Weigl: Muži v ofsajdu

Denní glosy Jiřího Weigla