František Štván: ÚSTR je neobjektivní, proto je k ničemu

12.04.2013 20:42 | Zprávy

Hysterie kolem odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana mne přesvědčuje, že je tento úřad vnímán mocnými jako nevysychající zdroj námětů k selektivnímu vymývání voličských mozků a k jejich strašení návratem totalitní minulosti.

František Štván: ÚSTR je neobjektivní, proto je k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening proti novému složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Ano k selektivnímu, neboť objektivní člověk za totalitní režim nepovažuje jen režim sovětského typu, ale každý režim, který funguje na principu deformování individua k jeho úplnému podrobení a ovládání všech oblastí společenského života, klidně i prostřednictvím represivních aparátů. A za ty stejně objektivní člověk nepovažuje jen STB či KGB, neboť fanatická ideologická krutost byla i nedílnou součástí křižáckých výprav, které byly vedeny např. proti pohanským Slovanům, tedy proti našim předkům, kteří si dovolili (nedemokraticky?) uctívat někoho jiného než papeži sloužící křižácká vojska.

Zkrátka a dobře. Touha vládnoucích po totalitním ovládání mas je nedílnou součástí historie lidstva. Ohánět se a poměřovat zrůdnost režimů počtem obětí je stejně hloupé, jako porovnávat rychlost šíření informací po internetu s rychlostí pěšího posla. Kdyby měli křižáci automatické zbraně či jiné vyhlazovací vymoženosti, pak by jejich převýchova měla stejně kruté parametry, jako šíření totalitních pravd v moderních dějinách lidstva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …