Gita Zbavitelová: Hladovka palestinských vězňů a Den Nakby

16.05.2012 19:05 | Zprávy

V pondělí v Izraeli skončila 28denní hromadná hladovka palestinských vězňů, která málem dopadla tragicky jak pro některé z nich, tak pro židovský stát.

Gita Zbavitelová: Hladovka palestinských vězňů a Den Nakby
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Zahájili ji už koncem února dva členové teroristického Islámského džihádu Taír Halálí a Bilál Diáb na protest proti takzvanému administrativnímu zadržování.

Nakonec vydrželi nejíst 77 dní. V polovině února se přidali další vězňové a od 17. dubna jich potravu odmítalo na 1.600 – třetina všech vězněných Palestinců.

Inspirovalo je vítězství jiných dvou členů Islámského džihádu, kterým se podařilo dosáhnout svého cíle v březnu – Chádir Adnán byl po 66 dnech bez jídla propuštěn a Hana Šalabíová byla po 43 dnech deportována do pásma Gazy. Jejich kolegové vycítili šanci ke zlepšení podmínek ve věznicích a následovali jejich příkladu. Požadovali ukončení administrativního zadržování a věznění na samotkách, návštěvy rodinných příslušníků a obnovu vzdělávacích kursů.

Ještě před pár lety se měli mnohem lépe – přestože mnozí jsou vězněni za terorismus, své rodiny vídali, měli psací potřeby a rádia, přístup do knihovny, a dokonce si doplňovali vzdělání ve speciálních kursech. Po únosu Gilada Šalita v roce 2006 jim izraelská vláda zrušila rodinné návštěvy a vloni i další privilegia na protest proti zacházení s Šalitem. Izraelského vojáka nesměl za pět a půl roku zajetí ani jedinkrát navštívit Mezinárodní Červený kříž, natož pak vlastní rodiče a Šalit od nich nesměl ani dostat dopis. Jeho osud v temné kobce bez denního světla však mezinárodní společenství nezaujal ani z poloviny tolik jako letošní hladovka palestinských zločinců.

Obavy projevovaly západní organizace pro lidská práva, OSN, včetně generálního tajemníka Pan Ki-muna, mezinárodní Čtyřka a její blízkovýchodní zmocněnec Tony Blair, Evropská unie, Červený kříž i Světová zdravotnická organizace. Na podporu hladovkářů skoro denně demonstrovali Palestinci, premiér Hamasu v pásmu Gazy Ismaíl Haníja vyzýval k třetí intifádě a předseda samosprávy Mahmúd Abbás hrozil, že jestli zemře jediný vězeň, situace na palestinských územích se vymkne kontrole. Všichni obviňovali Izrael z porušování lidských práv a požadovali zrušení administrativního zadržování bez obvinění a řádného soudu. V Izraeli je takto vězněno asi 320 Palestinců.

Administrativní zadržení je však nezbytný nástroj k prevenci terorismu a slouží k izolování osob, které představují bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země. Na chystaný teroristický útok většinou upozorní zpravodajské zdroje a palestinští informátoři. Jejich důkazy však nelze použít u soudu, protože zveřejnění by ohrozilo životy těch, kdo je shromáždili, a bez nich by zase soud mohl podezřelé propustit. Důkazy nezná ani obhájce podezřelého teroristy a ten není oficiálně obviněn. Na základě administrativního zadržení je ale vězněn tak dlouho, dokud bezpečnostní riziko nepomine. Opatření je součástí izraelského práva a týká se i Izraelců. Není to ani izraelská specialita – existuje i v Británii, kde lze podezřelého takto zadržovat až 28 dní. V Izraeli je to šest měsíců, po jejichž uplynutí lze lhůtu prodloužit.

Izraelský vrchní soud nedávno tři stížnosti palestinských vězňů na administrativní zadržování zamítl. Soudci se seznámili s důvěrnými důkazy bezpečnostních složek a potvrdili, že zadržovaní představují riziko pro bezpečnost země. Jeden stěžovatel je člen Hamasu už jednou odsouzený za vraždu a druzí dva, hladovkáři Halálí a Diáb, jsou aktivní v Islámském džihádu, potvrdil soud na základě předložených důkazů.

Bezpečnostní složky však nakonec v pondělí část požadavků vězňů splnily, protože úmrtí některého z nich by Izraeli na mezinárodním poli neprospělo. Gilad Šalit je už ostatně na svobodě. Vězňům byly povoleny rodinné návštěvy a mobilní hovory a administrativní zadržování se nebude po šesti měsících obnovovat, což je považováno za největší ústupek. Vězeňské orgány však neslíbily, že v případě nutnosti nepřemístí vězně na samotku, a nepovolily vězňům ani studium nebo sledování více televizních kanálů. Požadovaly navíc písemný závazek, že Palestinci nebudou z vězení organizovat teroristické akce, aby při porušení slibu mohly sankce zase obnovit. Vězňové souhlasili a hladovku ukončili.

Nikoli náhodou došlo k podpisu dohody zprostředkované Egyptem před úterním Dnem Nakby, neboli katastrofy, jak Palestinci nazývají vyhlášení Státu Izrael. Vloni jej provázely hromadné pokusy o proražení izraelských hranic a několik lidí bylo zabito. Hladovka mohla vyvolat podobné i horší násilnosti. Díky jejímu ukončení byly nakonec nesrovnatelně slabší a omezily se na palestinské házení kamenů a izraelské gumové projektily a slzný plyn. Den Nakby skončil jen několika desítkami zraněných a palestinskými oslavami vítězství vězňů.

Izrael však splněním požadavků zavdal nebezpečný precedens. Věznění teroristé teď vědí, že mají novou účinnou zbraň. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: PMI stále pod padesátkou

10:44 Petr Dufek: PMI stále pod padesátkou

I když i v říjnu index nákupních manažerů v českém průmyslu zůstal pod hranicí padesáti bodů dělící …