Helena Sasová: Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Rackete je rasistka

02.07.2019 11:07 | Zprávy

Nálepkování už je dnes něco jako záliba. Mnozí lidé využívají nálepkování k dehonestaci svých názorových oponentů, když nemají argumenty, kterými by vyvrátili tvrzení, s nímž nesouhlasí.

Helena Sasová: Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Rackete je rasistka
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

A tak se člověk může „stát“ rasistou třeba proto, že napíše ve facebookové diskusi, že nepovažuje za správné, abychom vnucovali demokracii našeho typu i zemím, kde o ni prokazatelně nestojí nebo jim nevyhovuje. Pak samozřejmě stačí jen náznak nesouhlasu s nelegální migrací nebo s jednáním pašeráckých neziskovek a jste rasista dřív, než stačíte udělat tečku za poslední větou. Fanatismus s jakým jsou někteří lidé schopni nálepkovat, není dobré podceňovat, protože fanatici jsou společensky nebezpeční lidé. Ale většinou jde o neškodný jev, kdy si lidé zoufají, že si někdo dovolí s nimi nesouhlasit a dokonce to i vyjádřit.

Ale je skutečně naše země plná rasistů? Budeme-li vycházet z definice a širší charakteristiky tohoto slova, dojdeme nutně k závěru, že nikoliv. Negativní vztah k nelegální migraci není vůbec záležitost rasová, protože odpůrcům jde o dodržování zákonů, zachování středoevropské kultury a národních tradic, o bezpečnost a o obrovské náklady, které by se mohly využít účelněji pro ty, kteří to opravdu potřebují. A také to není otázka rasy, protože mnoho migrantů je stejné rasy jako Evropané.

„Rasismus je teorie a ideologie (ZDE) hierarchizující sociální skupiny podle rasového (ZDE) klíče.“ (ZDE)

Jinými slovy jde o nadřazování jedné rasy nad druhou.

Případ migrantů z lodi Sea-Watch 3, resp. jednání kapitánky Caroly Racketeové je tedy typickým příkladem rasismu. Pokud budeme věřit jejímu tvrzení, že „Obávala se prý toho, že někteří z migrantů by po více než dvou týdnech na moři mohli spáchat sebevraždu.“, pak zjevně nadřazovala životy migrantů nad životy italských policistů, které svým manévrem v přístavu na Lampeduse ohrozila.

Ale můžeme, samozřejmě, věřit i tomu, že jí vůbec nešlo o migranty, které na lodi převážela z Libye do Evropy, ale o souboj s italskou vládou, tedy o pocit vítězství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…