Polský premiér dokonce nevyloučil, že Varšava může zablokovat důležité projekty EU, jako je klimatický balíček. Na pozadí současného sporu je nález polského ústavního soudu, podle kterého jsou podstatné části práva EU neslučitelné s polskou ústavou. Toto rozhodnutí je Evropskou komisí a několika dalšími státy vnímáno jako extrémně problematické, protože by mohlo dát národně-konzervativní vládě PiS záminku k ignorování jejích nepříjemných rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD).
Varšava je také Bruselem léta kritizována za reformu polského soudnictví. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že zablokuje miliardovou pomoc EU z Fondu obnovy pro Polsko, dokud země nestáhne některé reformy soudnictví.
Premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro Financial Times obvinil Evropskou komisi z kladení požadavků na Polsko s „pistolí přiloženou k jeho hlavě“. Vyzval Brusel, aby stáhl své hrozby právními a finančními sankcemi, pokud chce spor o právní stát vyřešit.
Polský premiér také v pondělním rozhovoru pro FT oznámil, že kárný senát Nejvyššího soudu, který Soudní dvůr Evropské unie shledal nezákonným, bude do konce roku zrušen. Varoval však, že pokud Evropská komise „zahájí třetí světovou válku“ a zadrží peníze slíbené Polsku, bude Polsko „hájit svá práva všemi zbraněmi, které máme k dispozici“.
Jak připomíná FT, Evropská komise pohrozila Polsku sankcemi poté, co ústavní tribunál na začátku října rozhodl, že klíčové prvky práva EU nejsou v souladu s polskou ústavou. Toto rozhodnutí znamenalo vážnou eskalaci v právním boji o změny v polském soudním systému, které jsou podle vládní strany PiS nezbytné pro zvýšení jeho účinnosti, upozorňují noviny. Brusel říká, že ohrožují nezávislost soudnictví a základní právní vazby, které drží EU pohromadě.
Předseda polské vlády odpověděl na otázku, zda by Polsko mohlo vetovat klíčová rozhodnutí EU, jako je klimatický balíček: „(Ale) když nás někdo napadne zcela nefér způsobem, budeme se všemožně bránit. Cítíme, že (bruselský) přístup je již diskriminace a diktát. Pokud se to ještě zhorší, budeme muset naši strategii přehodnotit, zdůraznil polský premiér.
Morawiecki ujistil, že jednání z minulého týdne s lídry EU, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, ve kterých představil hlavní argument Varšavy, že EU překračuje své zákonné pravomoci, byla „velmi uspokojivá“. Zdůraznil však, že pokud chce Komise najít kompromis, musí zrušit zářijové rozhodnutí požadovat od Polska každodenní pokutu, dokud neprovede sérii rozsudků Soudního dvora EU souvisejících s jeho reformou soudnictví a dolem Turow.
„Naštěstí jde o politický proces. A politické procesy mohou zastavit politici. Bylo by to to nejchytřejší, co mohou udělat. Protože pak spolu nebudeme mluvit s namířenou zbraní. Je to právě tato situace, která nám způsobuje relativní nedostatek chuti k jakékoli další akci,“ řekl Morawiecki.
Morawiecki také uvedl, že Komise tím, že neschválila polský národní plán obnovy, který byl předložen v květnu, porušuje právo EU, ale ujistil, že Varšava je připravena počkat na výplatu těchto prostředků. „Dříve nebo později ty peníze dostaneme. Čím později je získáme, tím silnější bude důkaz toho, že máme co do činění s diskriminačním zacházením a diktátem ze strany Evropské komise. Tyto peníze již měly být vyplaceny. Jedná se o porušení postupu ze strany Komise. To oni porušují právní stát,“ zdůraznil Morawiecki. Dodal také, že Polsko si již půjčuje od soukromých trhů na financování svých investičních plánů po pandemii. Ujistil, že Polsko přežije, dokud nedostane peníze z EU.
Morawiecki také odmítl obavy, že by spor mohl vyvolat reakce, které by vedly k odchodu Polska z EU: „88 % Poláků chce zůstat v EU, polovina z nich jsou naši voliči. Jsme naprosto přesvědčeni, že Polsko musí zůstat. POLEXIT nehrozí. Budeme tvrdě bránit Polsko jako součást Evropské unie,“ dodal Morawiecki na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV