Současný prezident plánuje, že bude bydlit po skončení svého druhého období u Prahy, nicméně zatím jezdí na Vysočinu a věnoval jí dokonce knihu. Zatímco ty předchozí se opakovaně staly i jakýmisi „zpověďmi“ (Zpověď bývalého prognostika, Zpověď informovaného optimisty), publikace Moje Vysočina pohledem Miloše Zemana sestává „pouze“ z komentářů k osmapadesáti fotografiím, jejichž autory jsou Karel Beneš a Bohumil Eichler. Původce námětu díla byl Jaroslav Foldyna a tvůrkyní konceptu Jitka Hrůzová.
Snímky vznikly již v průběhu let 2013-2016 a zcela ignorují sníh a zimu. Jak ten předposlední, tak první zachycují pověstný Veselský rybník u Nového Veselí na Moravě, i když bez gumového člunu. Působivé jsou opakované pohledy na moře vlčích máků, nicméně i na nezbytné lány žluté řepky olejky. S fotografy sledujeme Posázaví a konkrétněji kraj v okolí Golčova Jeníkova, Moravských Budějovic, Pelhřimova či Červené Řečice. „Kdybych byl kluk, vyběhl bych do té zelené stráně,“ tvrdí státník a my smíme díky této publikaci nakouknout taktéž do malebného okolí Vranovské přehrady či do srdce České Kanady alias Kunžackého lesa. Pomyslně se opláchneme v tůni pod Javořicí, v magickém to místě, které znala i velká lidová vypravěčka Vlasta Javořická, a chvíli se lze brodit v bublavém, a přec Kamenném potoce u Chotěboře. Popatříme na barevné domky u starých hradeb v Poličce, které připomenou Zlatou uličku na Hradě, a „selské baroko“ předvede Havlíčkův Brod. Navštívíme i zámek Velké Meziříčí a hrady Bítov, Štamberk, Lipnici a Pernštejn. Mrkneme se také do Telče, a to hned třikrát, do Jihlavy, Třebíče a Slavonic. A taky na kostel Svatého Petra v Nové Říši a kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. I na působivý krytý dřevěný most v Černvíru a opakovaně i na „Veselý Kopec“, půvabnou enklávu plnou bílo-hnědých roubenek (a s muzeem v přírodě). Vícero fotek přitom je panoramatických a zaberou v knize pokaždé hned dvě protilehlé stránky. S lyrikou, o které se hovoří v předmluvě, to přitom prezident Zeman ve strohých komentářích věru nepřehání, i když je fakt, že cituje Otvírání studánek:
„Nebe se opřelo o rybník, nikoli o studánku, a kdyby rybníků nebylo, o zem by se rozbilo.“ Konstatuje ovšem úbytky zdejších zajíců a hned u čtyř záběrů se nepřátelsky vymezí vůči už zmiňované řepce. Prolog k holdu schopnosti našich předků stavět i holdu krajině na pomezí Moravy a Čech napsal lékař Jiří Běhounek, a to v roli hejtmana Kraje Vysočina. Z Běhounkových postřehů citujme jediný:
„Je pravděpodobné, že za skvělými fotografiemi najdeme prvky náhody a štěstí a že záběry pořízené v konkrétním čase a na konkrétním místě už nebudou moci být opakovány, protože už nikdy nenastane ona mimořádná chvíle.“
Mezi partnery vydavatele knihy figuruje vedle Parlamentních listů a Romana Pončíka také Asociace profesionálních fotografů České republiky.
(Moje Vysočina pohledem Miloše Zemana. Překlad anglické části Progres Language Institute. Vydalo nakladatelství Atypo. Praha 2016. 128 stran)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV