Jan Bednář: Evropská komise má velký investiční plán

27.11.2014 9:42 | Zprávy

S úterním projevem papeže Františka v Evropském parlamentu kontrastuje středeční vystoupení předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Jan Bednář: Evropská komise má velký investiční plán
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Zatímco papež hodnotil současný vývoj Evropy kriticky a poukazoval na její slábnoucí roli ve světové politice, Juncker jako by jeho slova neslyšel a předestřel hned na druhý den grandiózní investiční plány.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který nastoupil do úřadu teprve na začátku listopadu letošního roku, chce povzbudit stagnující evropskou ekonomiku pomocí nového fondu s kapitálem 21 miliard eur.

Předpokládá, že tyto peníze poslouží jako záruky soukromým investorům, kteří s jejich pomocí začnou financovat velké strategické projekty.

Jinými slovy, že soukromí investoři se se zárukou Evropské unie nebudou obávat vkládat vlastní kapitál do nových velkých projektů, a tím nastartují znovu ekonomický růst.

Během příštích tří až pěti let by podle těchto propočtů měl nově vzniklý fond podpořit investice kolem 300 miliard euro.

„Evropa potřebuje ,nakopnout‘ a Evropská komise dnes zahajuje úvodní skok,“ prohlásil ve středu Juncker v Evropském parlamentu ve Strasbourgu. Jde podle něj o ambiciózní, a přitom realistický plán.

Téměř okamžitě se ale ozývají pochybnosti. Skeptičtí politikové nevěří, že je možné dosáhnout uvedeného efektu – peníze vložené do nově vzniklého fondu by se musely během poměrně krátké doby rozmnožit patnáctkrát, a to by předpokládalo opravdu masivní účast soukromého sektoru i nemalou podporu národních vlád.

Agentury citují například generální tajemnici Evropské konfederace odborových svazů Bernadette Segolovou, podle níž je Junckerův odhad „téměř jistě nerealistický“.

Ještě důležitější je ale vyjádření německé spolkové kancléřky Angely Merkelové, která prohlásila, že její vláda nový Junckerův projekt v principu podporuje, i když se teprve bude muset ujasnit, kam konkrétně investice v budoucnu půjdou.

Ekonomové se většinou shodují alespoň v tom, že Evropa musí zavést strukturální reformy, aby mohla modernizovat svoji ekonomiku, ale k tomu je třeba mít také fiskální odpovědnost a obnovit důvěru k veřejnému financování.

V každém případě se zdá, že nový předseda Evropské komise Juncker se tímto způsobem pokouší naplnit svůj volební program – právě zásadní ekonomické investice patřily k jeho nejčastěji zmiňovaným slibům.

Zda se mu tyto plány splní, však ukáže teprve čas.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

12:16 Jaroslav Pelc: Jaroslav Vodička – sjednotitel a rozmnožitel levice?

Český svaz bojovníků za svobodu byl politicky a hospodářsky destruován svým vedením v čele s ing. Ja…