Jan Bednář: Evropská unie hledá své představitele

28.05.2014 20:49 | Zprávy

Výsledek letošních voleb do Evropského parlamentu považují v některých západoevropských zemích za „zemětřesení“. Nástup populistů a euroskeptiků se po pěti letech ekonomické a finanční krize Evropské unie dal očekávat. Ale rozsah jejich vítězství zvláště ve Francii a v Británii přesto překvapuje běžné pozorovatele.

Jan Bednář: Evropská unie hledá své představitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Francouzská Národní fronta zaznamenala největší úspěch od svého založení v roce 1972 a britská strana Nezávislých, Independence party, pokořila svým vítězstvím tři hlavní britské politické strany, které se dosud střídaly u moci. To bude asi mít i praktické následky.

V šoku po evropských volbách se v úterý večer scházejí nejvyšší představitelé členských zemí EU v Bruselu. Kromě hodnocení výsledků voleb se musejí zabývat také výběrem osobností, které stanou nyní v čele evropských institucí.

Není to ale jednoduché rozhodování a evropští představitelé nejsou zatím v těchto záležitostech jednotní.

Kandidátem Evropské lidové strany na předsedu Evropské komise, která je nejdůležitějším výkonným orgánem Evropské unie, je bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Jeho nárok na toto místo vyplývá ze skutečnosti, že lidovecká poslanecká frakce zůstává i po volbách největší frakcí v Evropském parlamentu. Ztratila sice 59 křesel, ale má ještě 213 členů z celého počtu 751 europoslanců.

Juncker v úterý dostal mandát na jednání šéfů politických frakcí v Evropském parlamentu k tomu, aby hledal většinovou podporu pro svůj nástup do této funkce.

Jeho jmenování do čela Evropské komise však není ani zdaleka hotovou záležitostí, neboť má v současné době i velmi silné odpůrce. Mezi nimi vyniká britský premiér David Cameron, jehož Konzervativní strana není součástí Evropské lidové strany a skončila v letošních britských eurovolbách až na třetím místě, a který slíbil uspořádat referendum o členství Británie v Evropské unii v roce 2017, pokud bude příště znovu zvolen.

Cameron považuje Junckera za „veterána“ dosavadní evropské politiky a vyzval ostatní nejvyšší představitele členských zemí Evropské unie, aby „vzali v potaz názory voličů“ a přijali změnu, vyjádřenou ve volbách. Tou má být úplné zastavení úvah o vzniku jakési budoucí evropské federace. V sérii telefonátů a osobních rozhovorů Cameron přesvědčuje ostatní evropské lídry, aby Junckera nepodpořili.

Proti jmenování Junckera do čela Evropské komise se vyslovil ještě před úterním summitem v Bruselu mimo jiné maďarský premiér Viktor Orbán.

Německá kancléřka Merkelová poskytla Junckerovi zatím jen mírnou podporu a naznačila, že jeho jmenování za šéfa Evropské komise není jisté.

Výběr klíčových funkcionářů Evropské unie tak napoví hodně o tom, jakým směrem se Evropa v příštích letech vydá.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…